Öklidyen ve hiperbolik geometride simedyanlar ve simedyan noktası
Symmedians and symmedian point in euclidean and hyperbolic geometry
  1. Tez No: 946867
  2. Yazar: ÇAĞLA EKİÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, karmaşık düzlemde ve genişletilmiş karmaşık düzlemde gerekli tanımlar ve temel sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde simedyanlar ve simedyan noktası, Öklid geometrisindeki geometrik özellikleri ile incelenmiştir. Dördüncü bölümde üçgenlerin simedyan noktası kullanılarak genel lineer dönüşümlerin yeni bir karakteristiği sunulmuştur. Beşinci bölümde ise hiperbolik düzlemde simedyanlar ve simedyan noktaları kavramı ile ilgili bazı tanım ve teoremlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five main sections. The first section is devoted to the introduction. In the second section, we give necessary definitions and basic results in complex plane and extended complex plane. In the third section, symmedians and symmedian point are studied with their geometric properties in Euclidean geometry. In the fourth section, we present a new characteristic of general linear transformations by use of symmedian point of triangles. In the fifth section, some definitions and theorems related to the concept of symmedians and symmedian points in the hyperbolic plane are given.