Hiperbolik ve de sitter uzaylarında sabit açılı yüzeyler
Constant angle surfaces in hyperbolic and de sitter spaces
  1. Tez No: 352593
  2. Yazar: TUĞBA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA, DOÇ. DR. HESNA KABADAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde, sırası ile , Öklidyen ve Hiperbolik uzaydaki çalışmaların tarihçesi ve temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü ve beşinci bölümlerde, sırasıyla, Hiperbolik ve de Sitter uzaylarındaki eğriler ve yüzeylerin diferensiyel geometrisi verilerek ilk defa sabit açılı yüzeylerin parametrizasyonları bulunmuştur. Dördüncü ve altıncı bölümlerde ise Hiperbolik ve de Sitter uzaylarındaki sabit açılı teğet yüzey örnekleri elde edilerek, bunlardan bazılarının açıları koruyan stereografik izdüşümler altındaki görüntüleri bulunarak mathematica proğramında çizdirilmiştir. Bilim Kodu : 204.1.049 Anahtar Kelimeler : Sabit Açılı Yüzey, Hiperbolik uzay, de-Sitter uzayı, helis Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Baki KARLIĞA
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In first and second chapter, we have given historical information and principal concepts about studies of Euclidian and hyperbolical spaces, respectively. In thirth and fifth chapters, we have obtained parametrization of constant angle surfaces giving differential geometry of curves and surfaces in hyperbolic and de Sitter spaces, respectively. In forth and sixth chapters, examples of constant angle tangent surfaces in hyperbolic and de Sitter spaces are obtained. Under the streografic projection which preserves angles, the range of some of these are obtained and drow by mathematica programs. Science Code : 204.1.049 Key Words : Constant Angle Surfaces, Hyperbolic space, de-Sitter space Page Number : 113 Supervisor : Prof. Dr. Baki KARLIĞA