Ergenlik döneminde görsel hafıza ile tasavvufta ihlâs kavramı
Visual memory in adolescence and the concept of sincerity in sufism
  1. Tez No: 946901
  2. Yazar: SENANUR AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Anaokulu, ilkokul ve ortaokul dönemleri, çocukların kişilik ve karakter gelişiminde son derece önemli bir rol oynar. Bu süreçte, çocukların gelişim özelliklerine uygun bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamızda, çocukların yaşayarak ve eğlenerek öğrenmesi sağlanarak, söz konusu dönemlerde görsel hafıza teknikleri ile tasavvufi kavramlar ışığında ihlâs kavramının nasıl aktarılabileceği ele alınmıştır. İlk olarak, anaokulu, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların özellikleri incelenmiştir. Ahlâk değerinin kavramsal çerçevesini oluşturarak, bu dönemde çocukların dini ve ahlaki gelişim süreçleri araştırılmıştır. Ayrıca, bu yaş grubundaki çocukları etkileyen unsurlar ve bu unsurlarla etkili yöntemler açıklanmıştır. Araştırmamızda, anaokulu, ilkokul ve ortaokul dönemindeki çocuklar için görsel hafıza teknikleri kullanılarak tasavvufi kavramlar çerçevesinde ihlâsın nasıl kalıcı bir şekilde öğrenilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çocukların bu dönemde hareketli oldukları göz önünde bulundurularak, öğrenmelerinin bu doğrultuda desteklenmesine özen gösterilmiştir. Görsel hafıza tekniklerinden yararlanarak, soyut kavramların somutlaştırılması sağlanmış ve çocukların bu kavramları daha rahat anlamaları hedeflenmiştir. Ayrıca, çocukların hikayelere olan ilgisi dikkate alınarak, görsel resimlerle konuların aktarılması sağlanmıştır. Bu araştırmada, çocukların tasavvufi kavramlar çerçevesinde ahlaki eğitimi ile ilgili ihlâs kavramını anlamaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool, primary school and middle school periods play a highly significant role in the development of children's personality and character. During this process, it is crucial to provide education that aligns with their developmental characteristics. In this study, it is discussed how the concept of Ikhlas (sincerity) can be conveyed through visual memory techniques in the light of Sufi concepts during these educational stages, ensuring that children learn by experiencing and having fun. First, the characteristics of children in preschool, primary school, and middle school ages are examined. By establishing the conceptual framework of moral values, the religious and moral development processes of children in this period are investigated. Additionally, the factors affecting children in this age group and effective methods for addressing these factors are explained. In our research, it is emphasized how the concept of Ikhlas should be learned permanently through the use of visual memory techniques within the framework of Sufi concepts for children in preschool, primary school, and middle school periods. Considering that children are quite active during this stage, special attention is given to supporting their learning in line with this activity. Through visual memory techniques, abstract concepts are concretized, aiming to help children understand these concepts more easily. Moreover, considering children's interest in stories, efforts have been made to convey topics through analogy story examples and visual illustrations. This research aims for children to understand the concept of Ikhlas within the framework of moral education in the context of Sufi concepts.