Ortaokul öğrencilerinin konuşma özyeterliliği ile sosyal medya kullanmaları arasındaki ilişki
Relationship between secondary school students' speaking self-efficacy and their social media use
  1. Tez No: 946957
  2. Yazar: EMRE SİVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin konuşma özyeterlilikleri ile sosyal medya kullanmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada ortaokul öğrencilerinin konuşma özyeterlilikleri üzerinde sosyal medya kullanım süresi ve amacının sınıf seviyesi ile cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışma grubu olarak Aydın ili Köşk ilçesinde yer alan üç farklı ortaokulda öğrenimlerine devam eden 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri belirlenmiştir. Çalışma grubu; 311'i (%49,68) kız, 315'i (%50,31) erkek, ayrıca 137'si (%21,9) 5. sınıf, 132'si (%21,09) 6. sınıf, 146'sı (%23,32) 7. sınıf, 211'i (%33,69) 8. sınıf toplam 626 öğrenciden oluşmaktadır. Elde ettiğimiz bulgular sosyal medya kullanımının konuşma özyeterliliği üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bazı platformların sunmuş olduğu özellikler ufak da olsa bize konuşma özyeterliliğini etkilediğini fakat genel anlamda öğrencilerin sosyal medya üzerinde pasif içerik tüketimini tercih ettiklerini göstermektedir. Sosyal medya platformlarında ileriye dönük gerekli düzenlemeler yapılarak dört dil becerisinden biri olan konuşma becerisinde öğrencilerin pasif tüketici konumundan çıkarılmasıyla birlikte bu platformların öğrencilere pozitif katkı sağlayabileceği önerilmektedir. Sürekli gelişip değişim gösteren dünyada ilerleyen dönemlerde daha farklı platformlar ve yenilenmiş özellikler çıkabileceği için belirli zaman aralıklarında araştırmalara devam edilmesi bu alandaki bilgileri güncel tutmamızı sağlayarak bakış açımızı da geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between middle school students' speaking self-efficacy and their use of social media. It investigates whether the duration and purpose of social media use lead to significant differences in students' speaking self-efficacy in relation to their grade level and gender. The study group consisted of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students enrolled during the 2023–2024 academic year at three different secondary schools located in the Köşk district of Aydın province. The study group included a total of 626 students: 311 (49.68%) girls and 315 (50.31%) boys. Of these, 137 (21.9%) were in the 5th grade, 132 (21.09%) in the 6th grade, 146 (23.32%) in the 7th grade, and 211 (33.69%) in the 8th grade. The findings indicate that social media use does not have a significant effect on speaking self-efficacy. Although certain features offered by some platforms appear to have a slight influence on speaking self-efficacy, the results generally suggest that students tend to be passive content consumers. It is suggested that by making the necessary forward-looking arrangements on social media platforms, students can be moved beyond the role of passive consumers in speaking skills, one of the four language skills, and these platforms can make positive contributions to students. Since different platforms and renewed features may emerge in the future in a world that is constantly evolving and changing, continuing research at certain intervals will enable us to keep the information in this field up to date and improve our perspective.