Periodontal hastalıklı köpeklerde periodontal dokuların klinik ve radyografik değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of periodontal tissues in dogs with periodontal disease
  1. Tez No: 946960
  2. Yazar: SANİYE KAYACIK PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sunulan araştırmada köpeklerde dişetinde renk, kontur bütünlüğünün/devamlılığının bozulması ve sondalama ya da palpasyonda kanama gibi bulgular (gingivitis) ile birlikte periodontal ligament ve alverolar kemikte ilerleyen yıkım, patolojik periodontal cep oluşumu, alveolar kemiğin radyodansitesinde ve bütünlüğünde değişiklik ve dişeti çekilmesi (kronik periodontitis) gibi bulgular ile tanısı konulan periodontal hastalığın klinik ve radyografik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini 40 köpek oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen köpeklerin ırk, yaş, cinsiyet, sahiplilik durumu, beslenme şekilleri ve ağırlıkları ile ilgili anamnez bilgileri alındı. Radyolojik muayene için anesteziye alınan her bir köpeğin maksillar ve mandibular dişlerinin radyografisi çekilip, etkilenen her bir dişe göre periodontal hastalık evreleri değerlendirilip kayıt altına alındı. Maksillar ve mandibular sağ ve sol kadranda 749 dişin 351'inde 1. evre, 314'ünde 2. evre, 64'ünde 3. Evre ve 20'sinde de 4. evre periodontal hastalık tespit edilmiştir. Periodontal cep derinliği en fazla maxillar sağ kadranda 108 numaralı 4'er adet dişte ölçülmüştür bir dişte en fazla 10 mm olarak kaydedilmiştir. Periodontal hastalıktan en fazla etkilenen dişlerin sağ P3 (107, 3 diş) ve sol P2 (206, 3 diş ) numaralı dişler olduğu belirlenmiştir. Yaşla birlikte hastalığın görülme sıklığının arttığı (%75 yetişkin, %17,5 geriatrik) ve dişlerin en fazla bukkal yüzlerinin etkilendiği tespit edilmiştir. Periodondal hastalığın hem klinik hem de radyografik şiddeti değerlendirildiğinde diş eti kanaması, kötü ağız kokusu, ve hafif hassasiyet gibi belirtilerin genellikle göz ardı edildiği, dişlerin düzenli temizlenmemesi, yumuşak gıda alımı ve yaşla birlikte hastalığın görülme sıklığının arttığının kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The presented study aimed to clinically and radiographically evaluate periodontal disease diagnosed in dogs through findings such as discoloration of the gums, loss of contour integrity/continuity, bleeding upon probing or palpation (gingivitis), and progressive destruction of the periodontal ligament and alveolar bone, formation of pathological periodontal pockets, changes in the radiodensity and integrity of the alveolar bone, and gingival recession (chronic periodontitis). The study included 40 dogs as its material. Anamnesis information was gathered regarding the breed, age, sex, ownership status, feeding habits, and weights of the dogs included in the study. Radiographs of the maxillary and mandibular teeth of each dog under anesthesia were taken, and the stages of periodontal disease were evaluated and recorded for each affected tooth. In the maxillary and mandibular right and left quadrants, 351 out of 749 teeth were identified with stage 1 periodontal disease, 314 with stage 2, 64 with stage 3, and 20 with stage 4. The deepest periodontal pocket was measured on tooth number 108 in the maxillary right quadrant, with a maximum depth of 10 mm recorded on one tooth. The most affected teeth were identified as the right P3 (107, three teeth) and left P2 (206, three teeth). The study found that the prevalence of the disease increased with age (75% in adult dogs, 17,5% in geriatric dogs) and that the buccal surfaces of the teeth were most commonly affected. When assessing the clinical and radiographic severity of periodontal disease, it was concluded that symptoms such as gum bleeding, bad breath, and mild sensitivity are often overlooked. Additionally, it was observed that the prevalence of the disease increased with factors such as irregular dental cleaning, consumption of soft food, and advancing age.