Ankara yenimahalle -Batıkent çevresindeki bir halk parkında kullanılan basınçlı sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pressurized irrigation systems used in a public park around ankara yeni̇mahalle - Batikent
  1. Tez No: 946962
  2. Yazar: GÜLSÜM DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması Ankara ili Yenimahalle ilçesi Batıkent bölgesinde Haydar Aliyev halk parkında bulunan basınçlı sulama sistemlerini değerlendirmek ve mevcut şartlarda bitkilere yağmurlama ve damla sulama sistemleri ile sezonluk uygulanan su miktarları belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca, parkta damla sulama sistemlerinde damlatıcı su uygulama performansı da belirlenmiştir. Bu amaçla, Eş Su Uygulama sınıfı göstergesi olarak Homojenlik Katsayısı (CU) ve Eş Su Uygulama Katsayısı (EU) değerleri hesaplanmış; bu değerlere göre damlatıcı su uygulama sınıfı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; damla sulamada işletme basıncı 1.75 kg/cm2 olarak ölçülmüştür. Ortalama damlatıcı debisi 5 L/h olarak hesaplanmıştır. CU değeri yaklaşık %81 ve buna göre damlatıcı eş su uygulama sınıfı İYİ olarak belirlenmiştir. EU değeri ise yaklaşık %50 ve buna göre damlatıcı homojen su uygulama sınıfı ZAYIF olarak bulunmuştur. Damlatıcı su uygulama performansının genel olarak beklenenden (%90 veya daha yüksek) daha düşük olduğu; bunun sebepleri olarak da sistemdeki planlama zayıflıkları, sistemdeki kaçaklar ve bazı damlatıcılardaki kısmi veya tam tıkanmalar gösterilebilir. Yağmurlama sulama sistemi ile sezonluk uygulanan sulama suyu miktarı 1566 mm; damla sulama sistemi ile uygulanan sulama suyu miktarı ise 1382 mm civarında hesaplanmıştır. Tez çalışması sonucunda son yıllarda iklim değişikliğinin olumsuz etkisinin bir sonucu olarak Ankara ili gibi yarı-kurak iklim çevrelerinde peyzaj alanlarında yüksek su tüketen çim bitkisi ekim alanlarının azaltılması ve kurakçıl bitkilerin söz konusu alanlarda yaygınlaştırılması güçlü bir şekilde tavsiye edilebilir. Bu araştırma açıkça göstermiştir ki kurak ve yarı-kurak alanlarda özellikle sulamada su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı olmazsa olmaz bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to assess the pressurized irrigation systems and to determine the seasonal applied water by both the sprinkler and drip irrigation systems on plants at Haydar AliyevPublicpark situated in Ankara-Yenimahalle-Batıkent location. In addition, dripper water application performance was also identified. For that purpose, Homogeneity Coefficient (CU) and Uniform water distribution Coefficient (EU) as indicators of emitter water application performance were calculated, and then Uniform Watering Class was obtained accordingly. In results, working pressure for drip irrigation system was measured as 1.75 kg/cm2. Mean emitter discharge was computed as 5 L/h. CU was calculated as 81% and water application class was found as GOOD in accordance of such result. EU was computed as 50% and watering uniformity class was determined as POOR in accordance of this value. In general, emitter water application performance was found far from the expectation (90% or over) and the reasons could be follows; the weakness in design of the system, seepage losses in system, and partial or complete emitter clogging in some drippers. Applied water for sprinkler and drip irrigation systems was calculated as around 1566 mm and 1382 mm, respectively. In the result of the current study, as known Ankara is within the semi-arid climate and has been highly negatively affected from the climate change so due to the maximal water consumption of grass plants, the cropping area of grass should be shortened and planting area of drought tolerant plants must be widened in landscape areas in regions having water shortage problems. As a result, sustainable use of water resources in irrigation particularly in arid and semi-arid ecologies are necessarily prerequisites