MDMB-4en-PINACA ve ADB-BUTINACA'nın kan ve idrar numunelerinden katı faz ekstraksiyon yöntemi ile ekstraksiyonu ve LC-MS/MS ile tayinleri
Extraction of MDMB-4en-PINACA and ADB-BUTINACA from bloodand urine samples by solid phase extraction method anddetermination by LC-MS/MS
  1. Tez No: 947085
  2. Yazar: OSMAN CAN ÇAĞILCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN TURGUT OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda dünya genelinde sentetik kannabinoidlerin (SK) kullanımı ciddi bir artış göstermektedir.“Bonzai”,“Spice”,“K2”,“Spice Gold”,“Spice Diamond”,“Chill Out”ve“Chill X”gibi çeşitli ticari adlarla pazarlanan bu bileşikler, toplum sağlığını tehdit eden yaygın psikoaktif maddeler arasında yer almaktadır. SK'lerin düşük maliyetli olması, etkilerinin güçlü ve hızlı başlaması ile klasik analiz yöntemleriyle uzun süre saptanamamış olmaları, bu maddelerin yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Bu tez çalışmasında, özellikle son dönemde sıkça karşılaşılan MDMB-4en-PINACA ve ADB-BUTINACA adlı iki SK'nin kan ve idrar numunelerinde tayinine yönelik özgün ve güvenilir bir LC-MS/MS yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Numune hazırlığında matris bileşenlerinden arındırmayı sağlamak amacıyla katı faz ekstraksiyonu (KFE) uygulanmıştır. Yöntem doğrusal aralık bakımından 1,0–50,0 ng/mL konsantrasyonları arasında yüksek korelasyon katsayısı (r² = 0,998) göstermiştir. Yüksek geri kazanım (GK) oranları ve toksikolojik analizler için gerekli validasyon parametrelerinin sağlanması, geliştirilen metodun hem analitik güvenilirliğini hem de gerçek adli numunelerde uygulanabilirliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, son yıllarda kullanımı artan MDMB 4- en Pinaca ve ADB BUTİNACA'nın kan ve idrar örneklerinde katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle LC-MSMS'de analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde tüm analitler için doğrusal aralık 0,992'den yüksek korelasyon katsayısı ile 1,0-50,0 ng/mL olarak tespit edilmiştir. Kan ve idrar örneklerinde tespit limiti 0,3-0,5 ng/mL, güniçi ve günler arası tekrarlanabilirlik ise %10'un altında bulunmuştur. Yüksek geri kazanım değerleri elde edilen çalışmamızda, toksikolojik analizlere uygun validasyon parametreleriyle kan ve idrar örneklerinde kantitatif tayin gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant global increase in the use of synthetic cannabinoids (SCs). These compounds, marketed under various brand names such as“Bonzai,”“Spice,”“K2,”“Spice Gold,”“Spice Diamond,”“Chill Out,”and“Chill X,”are among the most commonly encountered psychoactive substances posing a threat to public health. Their widespread use can be attributed to their low cost, rapid and potent psychoactive effects, and the fact that they remained undetectable by conventional analytical methods for an extended period. In this thesis study, a novel and reliable liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method was developed and validated for the determination of two frequently encountered SCs, MDMB-4en-PINACA and ADB-BUTINACA, in blood and urine samples. To eliminate matrix interferences during sample preparation, solid-phase extraction (SPE) was employed. The developed method demonstrated excellent linearity within a concentration range of 1.0–50.0 ng/mL, with a high correlation coefficient (r² = 0.998). High recovery (RE) rates and the successful fulfillment of all necessary validation parameters for forensic toxicological analysis confirmed both the analytical reliability of the method and its applicability to real forensic samples. In this study, MDMB 4- en Pinaca and ADB Butinaca, which have been increasingly used in recent years, were analyzed in blood and urine samples by solid phase extraction method using LC-MSMS. In the measurements, the linear range for all analytes was determined as 1.0-50.0 ng/mL with a correlation coefficient higher than 0.992. The detection limit in blood and urine samples was found to be 0.3-0.5 ng/mL, and intra-day and inter-day reproducibility was found to be below 10%. In our study, where high recovery values were obtained, quantitative determination was performed in blood and urine samples with validation parameters suitable for toxicological analyzes.