Ankara koşullarında çim alanların başarı durumu ve T.B.M.M. parkı örneği
Success of lawn areas in the conditions of Ankara and case study of T.B.M.M. gardens
- Tez No: 9471
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA ÇİM ALANLARIN BAŞARI DURUMU VE T.B.M.M. PARKI ÖRNE?İ Filiz BESKONAKLI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BASAL 1989, Sayfa: 149 Jüri: Prof.Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Prof.Dr. Metin BASAL Prof.Dr. Hayran ÇELEM Günümüzde kent planlamalarında yüzey etkisi yaratan çim alanlar vazgeçilmez peyzaj elemanları olmuşlardır. Yer leşim alanlarında, yapılar arasındaki boşlukların çim örtü ile kaplanması; canlılık ve güzellik kazandırma ötesinde; güneş ışınlarının absorbe edilmesi, nisbi nemin artırılma sı, toprak yüzeyinin kaplanması sonucu toz ve kirliliğin ortadan kaldırılması, yağışların yüzey akışa geçişini engellemesi gibi önemli işlevleri de üstlenmektedir. Bu çalışmada; uygulama ve bakım koşullarına ilişkin ayrıntılı bilgilere sahip olduğumuz T.B.M.M. parkının çimlerindeki başarının Ankara koşullarında genelleştirilebilmesi için gerekli inceleme ve karşılaştırmalı çalışmalar yapılmaya çalışılmıştır. Çim alanlardan beklenen estetik ve fonksiyonel ölçütler dikkate alınarak belirlenen iki örnekte, güneşlenme durumu, çim karışımı bakım koşulları irdelenerek; T.B.M.M. Parkındaki saptanan ölçütler yönünden karşılaştırılması ve Ankara koşulları için çim alanların planlama, uygulama ve bakımında geçerli olacak ilkelerin belirlenmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çim alan, T.B.M.M., Ankara, çim alan oluşturulması.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master's Thesis SUCCESS OF LAWN AREAS IN THE CONDITIONS OF ANKARA AND CASE STUDY OF T.B.M.M. GARDENS Filiz BEŞKONAKLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Metin BASAL 1989, page: 149 Jury: Prof.Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Prof.Dr. Metin BASAL prof.Dr. Hayran CELEM Nowadays, lawns are important elements of urban plans. In urban areas, establishment of lawns between buildings, apart from creation of the live and good-looking areas, fullfills important functions such as; absorbtion of sun light, raise of relative humidity, reduction of dust and dirt as a result of covered earth surface, prevention of rainwater from leaking on the surface. In this thesis, lawns of T.B. M.M. gardens, which we have detailed information about their application and maintenance, have been examined and surveys and comperative studies which are necessary to generalise the success conditions of lawns in Ankara, realised. Considering aesthetic and functional criteria which are expected from a succesfull lawn, two examples were chosen, in these example; sun conditions, grass mix and maintenance facilities have been examined. With comparison of two examples, by considering the criteria which have been pointed out in T.B.M#M. example, basic principles which will be relavant in planning, application and maintenance of lawns in Ankara conditions, have been tried to be formulated. KEY WORDS: Lawn, T.B.M.M., Ankara, Establishing lawns.