Meslek liselerinde yönetici ve öğretmenlerin toplam kalite yönetimine ilişkin görüşleri
Occupational high school administrators and teachers opinions about the total quality management
- Tez No: 94715
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
BOLUM V ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özet, sonuç ve önerileri yer almaktadır. Özet Araştırmanın amacı Eskişehir İli Merkezindeki Meslek Liselerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretmenlerin toplam kalite yönetiminin, 1. Yönetime Katılma 2. Takım çalışması 3. Sürekli Gelişme 4.Liderlik 5. İletişim ö.Değişme ve Yenileşme, boyutlarına ilişkin katılma düzeylerinin tespit edilmesidir. Araştırma verileri, 1998-1999 öğretim yılında Eskişehir İl merkezindeki Meslek Liselerinde yönetici ve öğretmen olarak çalışanlardan araştırmacı tarafından geliştirilen anket yoluyla toplanmıştır. Anketin içerik ve kapsam geçerliği uzman kanaati, ile sınırlı kalmıştır. Araştırma Eskişehir Merkezindeki 4 Meslek Lisesi ömeklem olarak alınmıştır. Gazi Teknik Lisesi ve Anadolu meslek Lisesi, Motor Meslek Lisesi, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi ve Olgunlaşma Enstitüsü' ne bağlı meslek lisesi yönetici ve öğretmenleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Toplam verilerin analizinde betimsel istatistik olarak ortalama ve standart sapma, anlam çıkarıcı istatistik olarak da t testi uygulanmıştı 78
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out in order to determine what the teachers and the administrators working at the Occupational highschools in Eskişehir think as to the total quality management. Answers for such questions have been searched: What do teachers and administrators think about participation in management, teamwork, constant improvement, leadership, change and renovation ? Are there any significant differences among their viewpoints? The main target of the research is the teachers and the administrators working at the Occupational highschools in Eskişehir. The poll which was prepared by the researcher consists of 37 items. 148 polls were filled in accordance with the instructions. The data gathered as the result of the application have been put into numbers and resolved. For analysing the data, computers have been employed. Also, statistical techniques have been used. Institutes, genders, titles and senioritis of the teachers and the administrators working at the Occupational highschools in Eskişehir have been determined. Their ideas about the principles of total quality management have been tested by using variance analysis. In order to see which group(s) differ when it operates differently, meaningfulness test has been applied. As meaningfulness level in this test, 0.5 level has been adopted. The results below have been established on the basis of the findings of the research: 1- There are significant differences among the opinions of the teachers and the administrators working at the Occupational highschools about one of the principles of the total quality management, which is“participation of employees”. Teachers \