Kız meslek liselerinde toplam kalite yönetiminin öğretime uygulanabilirliğine ve mevcut durumdaki uygulamalarına yönelik hazır giyim öğretmenlerinin görüşleri
Clothing desing teachers opinion on applicability and current application of total quality management system on teaching
  1. Tez No: 206971
  2. Yazar: AYŞEGÜL YOZGAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, toplam kalite yönetimi yaklaşımının kız meslek liselerinde uygulanabilirliğine ve mevcut durumdaki uygulamalarına ilişkin, bu kurumlarda görev yapan hazır giyim öğretmenlerinin görüşlerini almak ve elde edilen sonuçlar yönünde öneriler getirmek amaçlanmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem durumuna, ilgili araştırmalara, araştırmanın amacına ve önemine, sayıltılara, sınırlılıklara, terimlerin tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde toplam kalite yönetimi ve toplam kalite yönetiminin eğitime uygulanması ile ilgili kaynakların taranmasından elde edilen kavramsal çerçeve yer almaktadır.Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evren ve örneklem, veri toplama aracının geliştirilmesi ve verilerin istatistiksel analizi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmada ele alınan ana problem ve alt problemlerin çözümü için hazırlanan anketlerden toplanan verilerin istatistiksel analizi sonucunda elde edilen bulgular ve bunların yorumları yer almaktadır.Beşinci bölümde de sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Toplam Kalite Yönetimi'nin öğretime uygulanabilirliği konusunda hazır giyim öğretmenlerinin konuya verdikleri önem ve uygulamalarına yönelik görüşlerinin belirlenmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen ve 42 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Ankara ili merkez ilçelerdeki kız meslek liselerinde görev yapan 147 giyim öğretmeninden toplam 122 öğretmen anketleri cevaplamıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel analizinde yüzde, aritmetik ortalama, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi p=< .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Toplam Kalite Yönetimi'nin öğretime uygulanabilirliği konusunda hazır giyim öğretmenlerinin konuya verdikleri önem ile uygulamaları arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Bu fark, öğretmenlerin konuya verdikleri önemi uygulamalarına her zaman yansıtmadıklarını göstermektedir. Ayrıca hazır giyim öğretmenlerinin konuya verdikleri öneme yönelik görüşler arasında kıdem grupları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak uygulamalarına yönelik görüşler arasında kıdem grupları açısından anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Aritmetik ortalamalarda ise çok az farklılıklar olsa da anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to obtain clothing design Teachers opinion on applicability and current application of total quality management system on allgirls- vocational schools and to bring suggestion in line with the outcome. The searching includes five sections. In the first section , the problem itself and also searchings, its aims,importance, numericals and the description of the idioms have been studied. In the second section total quality management and the result of the total quality management which has adapted to the education. In the third section the method of searching , sampling population , the improvements of data device and statical analysis of data were explained. In the fourth section , data and their comments which were brought together statical analysis from the survey which prepared the solution of the main and sub problems were found. In the fifth section results and advises were found. The main model used in this research is the scan model. The author used a 42-question- long quizz scale to measure the teachers approach on total quality management application on education. 122 out of 147 clothing teacher who work in all-girls school of central district of Ankara responded to questionnaire.To analise statistical data, the Author used percentage,arithmetical mean, t test and variance analysis. Differences were tested at p=