Nüks jinekolojik kanserlerde immatür granülosit ve delta nötrofil indeksinin kanser nüksünü öngörmede başarısı
Success of immature granulocyte and delta neutrophil index in predicting cancer recurrence in recurrent gynecologic cancers
  1. Tez No: 947192
  2. Yazar: İLAYDA DENİZ CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş-Amaç: Bu retrospektif çalışmanın temel amacı, immatür granülosit ve delta nötrofil indeks gibi hematolojik parametrelerin, jinekolojik kanser hastalarında nüks riskinin öngörülmesindeki potansiyelini değerlendirmektir. İmmatür granülosit (IG) oranı ve delta nötrofil indeks (DNI), inflamasyon ve immün yanıt ile ilişkilendirilmiş önemli belirteçlerdir. Bu çalışma, non-invaziv ve kolay ulaşılabilir olan bu belirteçlerin kanser nüksünün erken tanısında ne kadar güvenilir olabileceğini anlamamıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Etlik Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniğinde, Eylül 2022- Eylül 2023 tarihleri arasında, endometrium kanseri, serviks kanseri ve over kanseri başta olmak üzere jinekolojik malignite tanısı alıp takiplerinde nüks saptanan hastalar arasından dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan, verilerine tam olarak ulaşılabilen hastalar ele alınmıştır. Hastaların yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi, yapılan ameliyat ve yılı, histopatolojik tanısı, evreleme yapılıp yapılmadığı, evreleme yapıldıysa evresi, beyaz küre sayısı (WBC), platelet, nötrofil, lenfosit, delta nötrofil index (DNI), immatür granülosit (IG), CA125, nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranı (PLR) değerleri kaydedildi. Hastalar farklı jinekolojik kanser türlerinde sınıflandırılarak IG ve DNI değerlerinin nüksü öngörme açısından etkinliği karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya nüks saptandığı tarihteki yaş aralığı 21-74 arasında değişen (Ort.=54,5) toplam 34 hasta dahil edilmiştir. 12 (%35,3) hasta over kanseri, 8 (%23,5) hasta endometrium kanseri, 9 (%26,5) hasta serviks kanseri, 4 (%11,8) hasta vulva kanseri ve 1 (%2,9) hasta uterin sarkomdu. Hastaların 12'si (%35,3) 2020 yılından önce opere olmuş olup 22'si (%64,7) ise 2020 yılından sonra opere olmuştur. Histopatolojik tanılarına göre incelendiğinde ise en sık görülen tanı 11 (%32,5) hasta ile adenokarsinom ve sonrasında 10 (%29,4) hasta ile skuamöz hücreli karsinomdur. En az görülen tanılar ise 1'er (%2,9) hasta ile berrak hücreli karsinom, karsinosarkom ve disgerminomdur. Hastaların DNI ve IG ortalama değerleri sırasıyla 0.7±0.2 ve 87.9±36.1 olarak bulunmuştur. Hastaların malignite tipleri ile inflamatuar belirteçler ve nüks sırasında saptanan tümör belirteçleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this retrospective study is to evaluate the potential of hematologic parameters such as immature granulocyte (IG) and delta neutrophil index (DNI) in predicting the risk of recurrence in patients with gynecologic cancer. IG ratio and DNI are significant markers associated with inflammation and immune response. This study aims to understand how reliable these markers, which are non-invasive and easily accessible, could be in the early diagnosis of cancer recurrence. Material and Methods: Patiens diagnosed with gynecologic malignancies including endometrial cancer, cervical cancer, ovarian cancer and vulvar cancer at the Gynecologic Oncology Clinic of Etlik City Hospital between September 2022 and September 2023, who met the inclusion and exclusion criteria and whose data were fully accessible, were included in the study. Patient demographics, including age, gravidity, parity, body mass index, year and type of surgery, histopathological diagnosis, staging, white blood cell count (WBC), platelet count, neutrophil count, lymphocyte count, delta neutrophil index (DNI), immature granulocyte (IG), CA125, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), and platelet-lymphocyte ratio (PLR) were recorded. Patients were classified into different types of gynecologic cancer, and the effectiveness of IG and DNI values in predicting recurrence was compared. Results: A total of 34 patients with a range of ages from 21 to 74 (mean=54.5) at the time of recurrence were included in the study. Of these, 12 (35.3%) had ovarian cancer, 8 (23.5%) had endometrial cancer, 9 (26.5%) had cervical cancer, 4 (11.8%) had vulvar cancer, and 1 (2.9%) had uterine sarcoma. 12 of patients (35.3%) underwent surgery before 2020, while 22 (64.7%) underwent surgery after 2020. The most common histopathological diagnosis was adenocarcinoma in 11 patients (32.5%), followed by squamous cell carcinoma in 10 patients (29.4%). The least common diagnoses were clear cell carcinoma, carcinosarcoma, and dysgerminoma, each observed in 1 patient (2.9%). The mean values of DNI and IG in patients were 0.7±0.2 and 87.9±36.1, respectively. There was no significant difference between the inflammatory markers and tumor markers detected at the time of recurrence and the types of malignancies (p>0.05).