Examining the relationship between quality of work life and quiet quitting: The moderating role of psychological resilience
İş yaşam kalitesi ve sessiz istifa arasındaki ilişki: Psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolünün incelenmesi
- Tez No: 947219
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE NURDAN ÖZARALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların iş yaşam kalitesi ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Literatür incelemesi ve hipotezler doğrultusunda iş yaşam kalitesi ve sessiz istifa arasında negatif bir ilişki olabileceği öngörülmüştür. Psikolojik dayanıklılığın ise bu ilişkiyi düzenleyebileceği varsayılarak çalışma yapılandırılmıştır. Araştırma modelini test edebilmek amacıyla, özel ve kamu sektöründe çalışan 190 kişiye çevrim içi anket formu ulaştırılarak veri toplanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Katılımcılar ile demografik bilgi formu, sessiz istifa, iş yaşam kalitesi, psikolojik dayanıklılık ölçeklerini içeren anket formu paylaşılmıştır. Veri analizlerinde faktör analizi, korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA, çoklu regresyon analizleri ve moderatör testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş yaşam kalitesi ve sessiz istifa arasında zayıf ve negatif yönlü bir bağlantı ortaya konulmuştur. Ancak psikolojik dayanıklılığın iş yaşam kalitesi ve sessiz istifa arasındaki ilişkide anlamlı bir moderatör etkisi bulunamamıştır. Çalışma, literatüre QQ kavramının örgütsel faktörlerle ilişkisini ortaya koyarak katkı sağlamaktadır. Ayrıca, yöneticilere çalışan bağlılığını artırma ve sessiz istifayı önleme konusunda stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between employees' quality of work life and quiet quitting and to reveal the moderating role of psychological resilience, which is the ability to bounce back from adversity, in this relationship. Based on the literature review and theories, a negative relationship between the quality of work life and quiet quitting was predicted. The study was structured assuming that psychological resilience could moderate this relationship. To test the research model, data were collected by sending an online survey form to 190 people working in the private and public sectors. The data were analyzed using the SPSS program. The survey form, which included demographic information forms, quiet quitting, quality of work life, and psychological resilience scales, was shared with the participants. Factor analysis, correlation analysis, independent samples t-test, ANOVA, multiple regression analyses, and moderator tests were performed in the data analyses. As a result of the analyses, a weak and negative connection was revealed between the quality of work life and quiet quitting. However, no significant moderating effect of psychological resilience was found in the relationship between the quality of work life and quiet quitting. The study contributes to the literature by revealing the relationship of the quiet quitting concept with organizational factors. It also provides strategic advice to managers on increasing employee engagement and preventing quiet quitting.