Dijital liderlik ve örgütsel güvenin çalışan performansı üzerindeki etkisi: Ampirik bir çalışma
The impact of digital leadership and organizational trust on employee performance: An empirical study
  1. Tez No: 947220
  2. Yazar: UFUK PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijital liderlik günümüzün hızlı değişim ve dönüşüm süreçleriyle şekillenen iş dünyasında örgütsel uyum ve rekabetçiliğin sürdürülebilirliğinde stratejik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Örgütsel güven ise çalışanların iş arkadaşlarına, yöneticilerine ve örgütsel yapılara duyduğu güven duygusunu ifade etmekte olup dijital liderlik bu güvenin inşasında ve sürdürülmesinde önemli bir mekanizma işlevi görmektedir. Bu çalışma Türkiye'deki kamu üniversitelerinde görev yapan idari personelin bakış açısıyla dijital liderlik ve örgütsel güvenin çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki farklı kamu üniversitelerinde görevli toplam 660 idari personel oluşturmaktadır. Veriler, online anket yöntemiyle toplanmış; veri toplama aracı olarak“Dijital Liderlik Ölçeği”,“Örgütsel Güven Ölçeği”ve“Bireysel Performans Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ile dijital liderlik, örgütsel güven ve çalışan performansına ilişkin görüşleri doğrultusunda geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, tanımlayıcı istatistik analizleri, pearson korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre dijital liderlik ve örgütsel güven çalışan performansıyla istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde, orta düzeyde ilişkiler sergilemektedir. Ayrıca hem dijital liderlik hem de örgütsel güven genel olarak çalışan performansını anlamlı biçimde yordarken, örgütsel güvenin alt boyutları olan arkadaşlara, yöneticiye ve örgüte duyulan güvenin de performans üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, dijital liderlik yaklaşımlarının etkin biçimde uygulanmasının ve örgütsel güven düzeyinin artırılmasının, kamu kurumlarında çalışan performansını önemli ölçüde destekleyebileceğini göstermektedir. Çalışma, kamu sektöründe dijitalleşme politikalarının insan kaynakları yönetimiyle entegrasyonu açısından önemli çıkarımlar sunmakta, dijital liderlik temelli stratejik yönetim anlayışlarının ve güven kültürünün geliştirilmesine yönelik öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, shaped by rapid change and transformation, digital leadership stands out as a strategic element in sustaining organizational adaptability and competitiveness. Organizational trust, on the other hand, refers to the trust employees have in their colleagues, managers, and organizational structures, and digital leadership serves as a key mechanism in building and maintaining this trust. This study aims to examine the impact of digital leadership and organizational trust on employee performance from the perspective of administrative staff working at public universities in Turkey. The research sample comprised a total of 660 administrative staff working at various public universities in Turkey. Data were collected via an online survey, using the“Digital Leadership Scale,”“Organizational Trust Scale,”and“Individual Performance Scale.”The obtained data were analyzed using SPSS and AMOS. Validity and reliability analyses, descriptive statistics, Pearson correlation, and regression analyses were conducted based on the participants' demographic characteristics and their views on digital leadership, organizational trust, and employee performance. According to the analysis results, digital leadership and organizational trust exhibit statistically significant, positive, and moderate relationships with employee performance. Furthermore, while both digital leadership and organizational trust significantly predicted overall employee performance, the sub-dimensions of organizational trust—trust in peers, manager, and the organization—were also found to have positive and significant effects on performance. These results demonstrate that the effective implementation of digital leadership approaches and the enhancement of organizational trust can significantly support employee performance in public institutions. The study offers important implications for the integration of digitalization policies with human resources management in the public sector and offers recommendations for developing digital leadership-based strategic management approaches and a culture of trust.