Yüksek hipermetroplarda ambliyopisi olan ve olmayan hastaların retinal vasküler yapılarının OKTA ile karşılaştırılması
Comparison of retinal vascular structures of patients with and without amblyopia in high hyperopia with OCTA
  1. Tez No: 947233
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bilateral 6 diyoptri (dp) hipermetropi ve üzeri sferik eşdeğeri (SE) olan çocuklarda ambliyopi ve şaşılığın optik kohorens tomografi anjiyografi (OKTA) cihazi ile ölçülen retinal vasküler yoğunluk ile ilişkisi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ambliyopisi, şaşılığı, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değerleri, sferik eşdeğeri, astigmatizma değerleri ve aksları, optik kohorens tomografi anjiyografi ile yüzeyel ve derin vasküler yoğunluk ölçümleri retrospektik olarak incelendi. Yüksek hipermetropisi olan pediatrik yaş grubundaki 50 hastanın 100 gözü, kontrol grubundaki 20 sağlıklı katılımcının 40 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm gözlerin retinal vasküler yoğunluk ölçümleri retina anjiyografi modunda 6 x 6 mm kesit alanında yapıldı. Elde edilen veriler istatiksel olarak incelendi. Yaş, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sferik eşdeğer, astigmat ve aksı açısından gruplar arasında anlamlı istatiksel fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Relationship between amblyopia and strabismus and retinal vascular density in children with bilateral 6 diopters (dp) hyperopia and above spherical aquivalent (SE). The patients' age, gender, amblyopia, strabismus, best corrected visual acuity, spherical equivalent, astigmatism values and axes; with an optic cohorens tomographi angiographi device, superficial and deep vascular dansity measurements were examined. 100 eyes of 50 patient with high hyperopia and 40 eyes of 20 healthy children in the control group were included in the study. Retinal vascular density measurement of all eyes were performed in a 6 x 6 mm cross-sectional area in retinal angiography mode. Results were compared with statistically. No significant statistical difference was found between the groups in terms of age, best-corrected visual acuity (BCVA), spherical equivalent, astigmatism, and axis.