Öküzgözü üzüm çeşidinde klon seleksiyonu-II
Clone selection--ii of öküzgözü grape variety
  1. Tez No: 947268
  2. Yazar: FAİK GENÇDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bağcılık Uygulama ve Araştırma Alanı'nda 2016 yılında kurulan Öküzgözü (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidine ait klon adaylarına ait deneme bağında, klon seleksiyonu uygulamasının ikinci aşamasının birinci yılına ait 2024 üretim dönemi verileri analiz edilerek, üstün nitelikli klonların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu deneme, her biri üç tekerrürlü olmak üzere 26 adet klon adayından oluşmuştur. Bu çalışmadaki tüm parametreler; 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 4 adet omca olmak üzere toplam 12 adet omcanın ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Bu kapsamda 312 adet omcanın verileri analiz edilmiştir. Araştırmada; fenolojik gözlemler (budama, sürme, çiçeklenme, tane tutum, ben düşme, hasat), verim (omca verimi, sürgün ve salkım sayısı, sürgün başına salkım sayısı) ve kalite parametreleri (pH, suda çözünür kuru madde, tartarik asit, salkım ve tane ağırlığı, tane hacmi, tane boyutları, şıra randımanı) analiz edilmiştir. Fenolojik gelişim süresi ortalama 186 gün olarak hesaplanmış ve klonlar arasında belirgin fark gözlenmemiştir. Verim analizlerinde, EÜ54 (4516,46 g/omca), EDK1 (4310,83 g/omca) ve ET24 (4112,50 g/omca) klonları en yüksek omca verimini göstermiştir. Kalite analizlerinde, EDK1, ET17 ve ET24 (4,02 pH), ET5 (%23,41 SÇKM, 303,83 g/100 tane ağırlığı, 284,17 ml/100 tane hacmi), EB15 (8,92 g/L tartarik asit) ve ED2 (%70,25 şıra randımanı) klonları öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, data from the 2024 growing season were analyzed as part of the first year of the second phase of the clonal selection program for the Öküzgözü (Vitis vinifera L.) grape variety, established in 2016 at the Viticulture Research and Application Area of Dicle University Faculty of Agriculture. The aim was to identify superior quality clones. The trial consisted of 26 clone candidates, each replicated three times. All parameters in this study were calculated based on the average of 12 vines (4 vines per replicate across 3 replicates), totaling data from 312 vines. The research involved analyses of phenological observations (pruning, budburst, flowering, fruit set, veraison, and harvest), yield parameters (yield per vine, number of shoots and clusters, number of clusters per shoot), and quality parameters (pH, soluble solids content, tartaric acid, cluster and berry weight, berry volume, berry size, and juice yield). The average phenological development stage was calculated as 186 days, with no significant differences observed among clones. In yield analyses, clones EÜ54 (4516.46 g/vine), EDK1 (4310.83 g/vine), and ET24 (4112.50 g/vine) exhibited the highest vine yields. Regarding quality analyses, EDK1, ET17, and ET24 stood out with a pH of 4.02; ET5 showed prominent results in soluble solids content (23.41%), 100-berry weight (303.83 g), and 100-berry volume (284.17 ml); EB15 had the highest tartaric acid content (8.92 g/L); and ED2 had the highest juice yield (70.25%).