Kur'an kıssalarının iletişim kuram ve modelleri açısından incelenmesi
The searching the stories of Quran according to theories and models of communication
  1. Tez No: 94728
  2. Yazar: AHMET CANAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kur'an Kıssalan'yla ilgili olan bu çalışmamızda biz, iletişim kuram ve modellerini kıssalara uyarlamaya çalıştık. Başlıca üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş kısmında konunun önemi ve yöntemi yanında, konuya hazırlık amacıyla kıssanın tanımı, temel unsurlarını, iletişimin tanımı, temel unsurları ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Birinci bölümde, iletişim kuramlarını araştırdık ve kuramları kıssalara uyarlayarak, iletişim diliyle kıssaları anlamaya çalıştık. İkinci bölümde, iletişim modellerini inceleyip, kıssalara uyarladık ve kıssaları modeller çerçevesinde anlamaya çalıştık. Üçüncü bölümde, iletişim sanatı dramı araştırdık ve kıssalardaki dramatik unsurları göstermeye çalıştık. Tez, değerlendirmeler dahil ulaştığımız genel sonuçların özeti ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work related“Stories of Qur'an”we tried to adapt the communication hypotheses and models to stories. We tried to know about the stories of Qur'an with the hypotheses and models. Mainly in the introduction part of our work consisting there parts we tried to inform the importance of the topic besides its objective and method the description of the stories and communication, and about the basic elements. İn the first part, we sought the communication hypotheses. We tried to know about the stories of Qur'an according to those hypotheses for the readers. İn the second part, we sought the communication models. We adapted the communication models to the stories of Qur'an according to models. We tried to know about the stories. İn the third part, we sought the dram which is art of communication, we tried to know about them. The dramatically elements of communication which is the stories of Qur'an. The thesis results with the abstract of general results