Kardeş sahibi olup olmama durumunun okul öncesi dönemdeki sosyal oyuna etkisi
The Effect to be only child or singleton child on social play in preschool age children
- Tez No: 94733
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
86 ÖZET Bu araştırma okul öncesi dönemde kardeş sahibi olup- olmamanın sosyal oyuna etkisini incelemektedir. Araştırmanın birinci bölümünü kardeşli ve tek çocuk olma durumunu, oyunla ilgili kuramsal çerçeveyi, araştırmanın amacı ve önemini içermektedir. Üçüncü bölümde bulgular ve tartışma kısmı yer almaktadır. Dördüncü bölüm ise özet, sonuç ve önerileri içermektedir. Bu araştırmanın amacı kardeşli ve tek çocuğun sosyal oyun tercihlerindeki farklılığı tespit etmektir. Bu amaçla 18 kardeşli, 20 tek çocuk oyun ortamında Parten'in sosyal oyun kategorilerine göre gözlenmiştir. Bulgular tek çocukların kardeşli çocuklardan daha fazla yalnız oyun, kardeşli çocukların tek çocuklardan daha fazla birlikte ve işbirlikçi oyun oynadığını göstermiştir. Araştırmanın bir diğer amacı kardeşli ve tek çocukların serbest oyun sırasındaki oyun arkadaşlarının cinsiyeti ve sayısı arasında fark olup- olmadığıdır. Kardeşli olsun-olmasın bütün çocuklar daha çok aynı cinsiyetten çocuklarla oynamaktadır. Oyundaki oyun arkadaşlarının sayısı ortalama beş kişidir. Bu beş kişinin dördü aynı cinsiyetten, biri karşı cinsiyetten çocuklardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Si- abstract This study investigates the effects of to be only child or singleton child on social play in preschool age children. The fist part of the study includes the theoretical explanations of to be only child or singleton child, social play, the problem, the aim and the importance of the study. The second part contains the research procedure, instruments used in the study, and analysis of the data. The third part of the study deals with findings, and discussion. The fourth part consists of the summary, conclusions, and suggestions for future researches. The aim of the research is to determine the differences between the social game preferences of only child and singleton child. For this purpose, 18 singleton child and 20 only child were observed and evaluated according to the Parten's social game categories. The results show that only children prefer solitary play than singleton children, singleton children prefer associative play and cooperative play than only children. Another aim of the research is to investigate whether there is a difference between the sexes and the number of the playmates of only child and singleton child during free play. It is found that both of the child groups play with same sex as themselves. The average number of children in each play group is five. Four of children in each group has the same sex and other one has apposite sex.