Lomber disk hernisi cerrahisi sonrası telehemşirelik ve transisyonel bakım: Ameliyat sonrası bakım için yeni bir paradigma
Telenursing and transitional care after lumbar disc herniation surgery: A new paradigm for postoperative care
- Tez No: 947322
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA, DOÇ. DR. SABİNA LİCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin amacı, Lomber Disk Hernisi (LDH) cerrahisi geçiren hastalarda, transisyonel bakım temelli telehemşirelik ve mobil sağlık uygulaması (LumCARE) izleminin, hastaların taburculuk sonrası anksiyete riski, düşme korkusu, hareketlilik düzeyi, komplikasyon gelişme oranı, iyileşme oranı, hastaneye başvuru ve yeniden hastaneye yatış oranları üzerindeki etkisini incelemektir. Randomize ve yarı deneysel tasarımdaki bu araştırmanın veri toplama süreci Aralık 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Gaziantep ve Kahramanmaraş illerindeki dört farklı sağlık merkezinde örneklem dahil edilme kriterlerini sağlayan toplam 107 hasta (Çalışma Grubu: 53, Kontrol Grubu: 54) örnekleme dahil edildi. Veriler, yüz yüze görüşmeler ve hastane bilgi sistemleri aracılığıyla toplandı. Araştırmanın yürütülmesi için etik kurul izni ve tüm hastalardan yazılı onamları alındı. Veri toplama araçları; Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Uluslararası Düşme Etkililik Skalası (UDES), Taburculuk Sonrası Cerrahi İyileşme Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği'dir. Transisyonel bakım ilkeleri doğrultusunda hazırlanan mobil sağlık uygulaması (LumCARE) aracılığıyla hastalara bilgilendirici içerikler, egzersiz videoları ve bildirimler sunuldu; telehemşirelik kapsamında taburculuk sonrası ilk beş gün içinde görüntülü görüşme ile ev ziyareti ve dört hafta boyunca haftalık telefon görüşmeleriyle izlem sağlandı. Araştırma verileri hastalar taburcu olmadan 24 saat önce (T1), taburculuk sonrası birinci haftanın sonunda (T2), taburculuk sonrası birinci haftanın sonu ile birinci ay arasında (T3) ve taburculuk sonrası birinci ayın sonunda (T4) toplandı. T1 ölçümünde Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği, HAD Ölçeği dolduruldu. T2 ve T3 ölçümünde hastaneye kontrole gelen hastaların komplikasyon gelişimi ve hastaneye yatış bilgileri hastane bilgi yönetim sisteminden alındı. T4 ölçümünde Hasta ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği, HAD Ölçeği, UDES, Taburculuk Sonrası Cerrahi İyileşme Ölçeği dolduruldu. Çalışma Grubu'ndaki hastaların telehemşirelik hizmetine ilişkin memnuniyetleri, Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the effectiveness of telenursing and mobile health application (LumCARE) on post-discharge anxiety risk, fear of falling, mobility level, complication development rate, recovery rate, hospital admission, and readmission rates in patients who underwent Lumbar Disc Herniation (LDH) surgery. This randomized and quasi-experimental study was conducted between December 2024 and May 2025. A total of 107 patients (Study Group: 53, Control Group: 54) who met the inclusion criteria were included in the study from four different health centers in Gaziantep and Kahramanmaraş provinces. Data were collected through face-to-face interviews and hospital information systems. Ethical committee approval and written informed consent from all patients were obtained for the conduct of the study. Data collection tools included the Demographic Information Form, Patient and Observer Mobility Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), International Fall Effectiveness Scale (FES-I), Post-Discharge Surgical Recovery Scale, and Visual Comparison Scale. Informative content, exercise videos, and notifications were provided to patients through a mobile health application (LumCARE) prepared in line with transitional care principles; follow-up was provided through video calls and home visits within the first five days after discharge and weekly phone calls for four weeks as part of telenursing. Research data were collected 24 hours before discharge (T1), at the end of the first week after discharge (T2), between the end of the first week and the end of the first month after discharge (T3), and at the end of the first month after discharge (T4). At T1, the Demographic Information Form, Patient and Observer Mobility Scale, and HAD Scale were completed. At T2 and T3, information on complication development and hospital readmission was obtained from the hospital information management system for patients who came for follow-up visits. At the T4 measurement, the Patient and Observer Mobility Scale, HAD Scale, FES-I, and Post-Discharge Surgical Recovery Scale were completed. The satisfaction of patients in the study group regarding telenursing services was evaluated using the Visual Analog Scale.