The influence of firms' sports sponsorship on consumer behavior: A conceptual model and empirical study in Türkiye market
Firmaların spor sponsorluğunun tüketici davranışı üzerindeki etkisi : Kavramsal bir model ve Türkiye pazarında görgül bir çalışma
  1. Tez No: 947366
  2. Yazar: UTKU TOKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tezin başlıca amacı taraftarların takım performansı ve takım özdeşleşmesi hakkındaki görüşlerinin sponsor imajı üzerindeki etkisini hem doğrudan hem de demografik faktörleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi) düzenleyici değişkenler olarak kullanarak ele almak ve taraftarlar ile sponsor imajı arasındaki ilişkinin satın alma niyetine nasıl yansıdığını gösteren kapsamlı bir model oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 2023-24 sezonunda Türkiye Süper Ligi'nde bulunan 18 takım taraftarından toplamda 753 adet çevrimiçi anket toplanmıştır. Anket sonuçları, olumlu takım performansının ve yüksek düzeyde takımla özdeşleşmenin sponsor imajına olumlu olarak yansıdığını, aynı şekilde olumlu şekilde değerlendirilen sponsor imajının satın alma niyetini arttırdığını göstermiştir. Bunların yanı sıra, demografik olarak ise, çalışma sonuçları erkek, yaşlı, daha az eğitimli, ve yüksek gelire sahip taraftarların spor sponsorluğu konusuna daha önem verdiği bulgularını elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to construct a comprehensive model that examines the impact of fans' perceptions of team performance and team identification on sponsor image—both directly and through the moderating effects of demographic factors (age, gender, education level, and income level)— and how the relationship between fans and sponsor image is reflected in purchase intention. For this purpose, a total of 753 online surveys were collected from fans of the 18 teams in the Turkish Super League during the 2023–24 season. The survey results revealed that positive team performance and a high level of team identification positively influence sponsor image. Similarly, a positively perceived sponsor image increases purchase intention. In addition, in terms of demographics, the study found that male, older, less educated, and higher-income fans place more importance on sports sponsorship.