Tarık Buğra'nın Osmancık romanının dramatik yapıya dönüşmesi
The adaptation of Tarık Buğra's novel Osmancık into a dramatic form
- Tez No: 947381
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geçmişte yaşanmış olayları günümüze aktarmanın yolu elbette tarih biliminden geçer. Bunun yanında yine tarihi olayları edebi yönden aktarmanın yolu da tarihi romanlardır. Tarihi roman, konusunu belli bir dönemde yaşanmış olaylardan alan, kişilerini tarihi karakterlerden seçen, yazarlarının bakış açılarına göre gerçekleri yorumlayan ve yansıtan bir edebi türdür. Türk edebiyatında birçok isim bu türde eserler vermiştir. Bu isimlerin başında da Tarık Buğra yer alır. Yazdığı tarihi romanlarla yerli edebiyatın kuvvetli bir temsilcisi haline gelen Buğra, geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmiştir. Tarık Buğra'nın kaleme aldığı en önemli romanlardan biri olan Osmancık, Osmanlı Devleti'nin kuruluş aşamasını ve Osmancık'ın ruhsal değişim ve dönüşüm sürecini ele alır. Eserde Osmancık karakteri üzerinden bir cihan devletinin kuruluşu işlenir. Osmancık, hırslı ve delişmen bir genç iken Şeyh Ede Balı'nın manevi rehberliğinde dönüşümünü tamamlayarak Osman Bey'e dönüşür. Bu süreç aynı zamanda Kayı boyunu da etkiler ve devletin temelleri atılır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatan bu roman, daha sonraki yıllarda yazarın kendisi tarafından senaryoya ve tiyatroya uyarlanır. Ancak bu dönüşüm süreci türlerin anlatım teknikleri çerçevesinde şekillenir ve olay örgülerinin farklı akışlarına sebep olur. İlk olarak bir roman olarak ele alınan Osmancık'ın tiyatroya ve senaryoya uyarlanması çeşitli zorlukları da beraberinde getirir. Bu çalışmada yazınsal bir tür olan Osmancık romanının dramatik yapıya uyarlanma süreci ele alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The transmission of past events to contemporary audiences is primarily achieved through the discipline of history. Nevertheless, the literary medium also offers a pathway for conveying historical realities, most notably through the genre of the historical novel. A historical novel is defined as a literary work that draws its subject matter from actual events of a specific period, populates its narrative with historical figures, and reflects or interprets these realities through the subjective perspective of its author. In Turkish literature, numerous authors have contributed to this genre, with Tarık Buğra standing out as a significant figure. Through his historical novels, Buğra has established himself as a prominent representative of national literature, appealing to a wide readership. Among his most acclaimed works, Osmancık addresses the formative stages of the Ottoman Empire and chronicles the spiritual and psychological transformation of its central character, Osmancık. The novel portrays the founding of a world empire through the journey of Osmancık, who, initially characterized as a passionate and impetuous youth, undergoes a profound transformation under the spiritual guidance of Sheikh Ede Balı, ultimately emerging as Osman Bey. This personal metamorphosis simultaneously influences the Kayı tribe, culminating in the establishment of the Ottoman state. Subsequently, Osmancık was adapted into a screenplay and a theatrical script by the author himself. However, the adaptation process necessitated a reconfiguration of narrative techniques and led to significant alterations in the flow of events. The transition of Osmancık from its original form as a novel into dramatic forms such as theatre and screenplay introduced several challenges, arising from the inherent differences between literary and dramatic structures. This study seeks to examine and analyze the adaptation process of Osmancık into a dramatic format, focusing on the transformations required by the conventions of the respective genres.