Ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışları ile çocuklarının empatik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' emotion socialization behaviors and their children's empathic skills
  1. Tez No: 957989
  2. Yazar: ZEYNEP BULCUN KALYON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Duygu sosyalleştirme anne babaların çocuklarının duygu ve deneyimlerine verdikleri tepkiler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışlarının ve çocukların empatik becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sürecinde; Malatya İli merkez ilçelerindeki (Battalgazi ve Yeşilyurt) MEB'e bağlı bağımsız anaokulları, ilkokullara bağlı anasınıflarında eğitim gören 48-72 aylık çocukların ebeveynlerinden 434 ebeveyne ulaşılmıştır. Bu çalışmada ebeveynlerin duygu sosyalleştirme davranışları ile tanımlayıcı özellikler arasında ve çocuklarının empati puanları ile tanımlayıcı özellikler arasındaki ilişkinin açıklanması için korelasyonel araştırma deseni; duygu sosyalleştirme davranışlarının empatik becerileri yordama durumu için ise yordayıcı korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada, Ersay'ın (2014) geliştirdiği ''Çocukların Duygularına Verilen Tepkiler Ölçeği'' ile Altun, Değerli, Bolat ve Kınık'ın (2018) geliştirmiş olduğu ''Çocuklar İçin Empati Bölümü Ölçeği'' veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca ebeveynlere ait demografik bilgilere ulaşmak, bunları çalışmayla ilişkilendirmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için istatistiksel analiz programlarından faydalanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ebeveynlerin çocukların duygularına verdikleri tepkiler, çocuklarının empatik becerileri üzerinde anlamlı düzeyde etkili bulunmuştur. Özellikle cezalandırıcı, büyütücü ve ihmal edici tutumların empatik gelişimi olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Anne ve baba eğitim düzeyinin cezalandırıcı, büyütücü ve dikkat dağıtıcı tepkiler üzerinde etkili olduğunu ve orta düzeyde etki büyüklükleriyle empatiyi şekillendirebileceği söylenebilir. Empati puanlarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında kız çocukların empatik becerilerinin erkek çocuklara kıyasla daha gelişmiş olduğu sonucuna, anne babaların birliktelik durumuna göre karşılaştırıldığında ise birlikte yaşayan ebeveynlerin çocuklarının daha yüksek empatik beceri gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotion socialization is defined as parents' responses to their children's emotions and experiences. The primary purpose of this study was to examine the relationship between parents' emotion socialization behaviors and children's empathic skills. A correlational survey model, a quantitative research method, was used to examine this relationship. During the research process, 434 parents of children aged 48-72 months who were attending independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education and preschool classes affiliated with primary schools in the central districts of Malatya Province (Battalgazi and Yeşilyurt) were contacted. In this study, a correlational research design was used to explain the relationship between parents' emotion socialization behaviors and descriptive characteristics, and between their children's empathy scores and descriptive characteristics. A predictive correlational research design was used to investigate whether emotion socialization behaviors predicted empathic skills. The study used the“Reactions to Children's Emotions Scale,”developed by Ersay (2014), and the“Empathy Quotient Scale for Children,”developed by Altun, Değerli, Bolat, and Kınık (2018), as data collection tools. A“Personal Information Form,”developed by the researcher, was also used to access demographic information about parents and relate it to the study. Statistical analysis programs were used to analyze the research data. According to the analysis results, parents' reactions to children's emotions were found to have a significant impact on their children's empathic skills. It was concluded that punitive, nurturing, and neglectful attitudes, in particular, negatively impact empathic development. It can be said that the level of education of both parents has an impact on punitive, nurturing, and distracting reactions and can shape empathy with moderate effect sizes. Comparing empathy scores by gender revealed that girls have more developed empathic skills than boys. Comparing empathy scores by cohabitation status revealed that children of parents who live together exhibit higher empathic skills.