Emotion socializaton by mothers and fathers: Associations with children's adjustment
Anne ve babaların duygusal sosyalleştirme davranışları: Çocukların uyumu ile ilişkiler
  1. Tez No: 958412
  2. Yazar: GONCA NESİBE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Duygu sosyalleştirme (DS), ebeveynlerin çocuklarının duygularına verdikleri tepkiler ve bu duyguları yönlendirme biçimlerini ifade eder. Ebeveynlerin destekleyici tepkileri çocukların olumsuz duygularla baş etmesine ve psikolojik uyum geliştirmesine katkı sağlarken, destekleyici olmayan tepkiler içe yönelim ve dışa yönelim problemleriyle ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı, ebeveynin ve çocuğun cinsiyetine bağlı olarak DS ile çocuk uyumu arasındaki ilişkilerin farklılaşıp farklılaşmadığını ve ebeveyn DS davranışlarının çocuk ve ergenlerin problem davranışları ve prososyal davranışları üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektedir. Bu çalışma, yaşları 4 ila 17 arasında değişen çocukların Türk ebeveynlerinden toplanan ulusal temsili anket verilerini kullanıldığı TÜBİTAK destekli proje (1003-118K032) kapsamında yürütülmüştür. Çok değişkenli varyans analizden elde edilen sonuçlar, ebeveyn ve çocuk cinsiyeti arasında kısmen cinsiyete dayalı duygu sosyalleştirme (DS) örüntülerini ortaya koymuştur. Ebeveyn DS, cinsiyetin düzenleyici rolüne bağlı olarak çocukların sosyal-duygusal uyumunu önemli ölçüde yordamıştır. Bu bulgular, ebeveyn ES ile çocuk uyumu arasındaki bağlantıyı incelerken kültürel değerleri, toplumsal cinsiyet normlarını ve aile dinamiklerini göz önünde bulundurmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Parental emotion socialization (ES) behaviors refer to how parents respond, guide, or teach their children's emotional experiences. Research has shown that supportive parental responses help children regulate negative emotions and foster psychological well-being. In contrast, non-supportive responses are associated with internalizing and externalizing problems throughout children's developmental trajectories. This thesis examines the relationships between parental emotion socialization practices and child adjustment, with a focus on how these relationships may vary depending on the gender of both the parent and the child. Using nationally representative survey data collected from Turkish parents of children aged 4 to 17, this thesis was conducted within the scope of the TÜBİTAK-funded project (1003-118K032). Results from a series of multivariate analyses revealed partially gender-based patterns of emotion socialization (ES) across parent and child gender. Parental ES significantly predicted children's social-emotional adjustment depending on the moderator role of gender. These findings underscore the importance of considering cultural values, gender norms, and family dynamics when examining the relationship between parental emotion socialization (ES) and child adjustment.