Görsel ipuçlarının ve beklenen öznel hazzın tat algısı, satın alma niyeti ve ödeme isteği üzerindeki rolü
The role of visual cues and expected subjective pleasure in taste perception, purchase intention and willingness to pay
- Tez No: 947425
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, görsel ipuçları ve beklenen öznel hazzın tat algısı, satın alma niyeti ve ödeme isteği üzerindeki rolünü incelemektedir. Özellikle, beklenen öznel hazzın bu tüketici tepkileri üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri analiz edilmiş; tat algısı aracı değişken, görsel ipuçları ise düzenleyici değişken olarak ele alınmıştır. Araştırma iki aşamalı deneysel bir tasarımla yürütülmüştür. İlk aşamada, katılımcılardan senaryo temelli görsel bir temsil üzerinden değerlendirme yapmaları istenmiştir. İkinci aşamada ise fiziksel olarak ürünü tatmaları sağlanarak çokduyulu bir tüketim bağlamı oluşturulmuştur. Görsel ipuçlarının etkisini inceleyebilmek amacıyla, işlevsel olarak benzer ancak materyal açısından farklı üç bardak türü (cam, plastik ve bakır) seçilmiştir. 390 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS, AMOS ve SmartPLS 4.0 yazılımları ile analiz edilmiştir. Bulgular, senaryo deneyinde görsel ipuçlarının davranışsal niyetler üzerinde anlamlı etkiler yarattığını; gerçek tadım koşullarında ise özellikle tat duyusunun bilişsel beklentilere baskın geldiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, tüketici kararlarının zihinsel ve duyusal girdilerin etkileşimiyle şekillendiğini göstermektedir. Çalışma, ürün sunumlarında stratejik görsel öğelerin kullanımını önermekte ve gelecekteki araştırmalarda koku, ses ve dokunsallık gibi diğer duyusal ipuçlarının da dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of visual cues and expected subjective pleasure on taste perception, purchase intention, and willingness to pay. Specifically, the direct and indirect effects of expected subjective pleasure on these consumer responses were analyzed, with taste perception considered as a mediating variable and visual cues as a moderating variable. The research was conducted using a two-stage experimental design. In the first stage, participants were asked to make evaluations based on a scenario-based visual representation. In the second stage, they physically tasted the product, creating a multisensory consumption context. To explore the effect of visual cues, three types of cups (glass, plastic, and copper), similar in function but different in material, were selected. Data collected from 390 participants were analyzed using SPSS, AMOS, and SmartPLS 4.0 software. The findings revealed that visual cues significantly influenced behavioral intentions in the scenario-based experiment, while in the real tasting condition, the sense of taste dominated cognitive expectations. These results demonstrate that consumer decisions are shaped by the interaction between mental representations and direct sensory experiences. The study suggests the strategic use of visual elements in product presentation and emphasizes the importance of including other sensory cues such as smell, sound, and touch in future research.