Deniz çevresinin korunması ve bölgesel düzenlemeler: Akdeniz örneği
Protection of marine environment and regional legal regulations: The Mediterranean example
- Tez No: 94746
- Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
tezin özeti Uluslararası toplum yirminci yüzyılın başından bu yana okyanusların insan eliyle kirletilmeye karşı korunması sorununa duyarlık göstermiştir. Sorunun aşılması amacıyla alınan önlemler bakımından bölgesel girişimler ve yarı-kapalı denizlerin durumuna olan ilgi ayrı bir yere sahiptir. Akdeniz, bu bölgeler içinde kendi başına bir örnektir. B.M. Çevre Programı 'nın“Bölgesel Denizler Programı”içindeki en eski tarihli ve kapsamlı program olmanın ötesinde, Akdeniz'e özelliklerini kazandıran tarihsel ve doğal öğelerle, kıyıdaş devletlerinin duyarlı yaklaşımları Akdeniz Eylem Planı'nı (AEP) ayrıca ilginç kılar. Akdeniz bölgesinde deniz çevresinin korunması, doğal ve tarihsel zenginliklerin esirgenmesi amacıyla yürürlüğe konan tüzel düzenlemeleri amaçlayan bu çalışmada, uluslararası deniz hukuku ve uluslararası çevre hukuku temel alınmıştır. Avrupa Birliği hukuku ise çalışma kapsamı dışında bırakılmıştır. Bölge ölçeğinde deniz çevresinin korunması amacıyla yapılan tüzel düzenlemelere özgülenen bu çalışma, kıyıdaş devletler arasında coğrafî alanlar üzerinde egemenlik iddialarından kaynaklanan anlaşmazlıkları su yüzeyine çıkarma olasılığını akla getirmiş, ancak, Akdeniz özelindeki incelemeler bu olasılığı haklı çıkarmamıştır. AEP'nin 1975 tarihli, onun tüzel öğesini oluşturan Barselona Sözleşmesi 'nin ise 1976 tarihli olduğu, bu tarihten sonra uluslararası düzlemde hem çevre hukuku, hem de deniz hukuku alanlarında önemli gelişmelerin yaşdığı düşünüldüğünde, her iki düzenlemenin de gelişmeler karşısında güncelliğini yitirmiş olabileceğini akla getirmesine karşın, bu endişeler haklı çıkmamıştır. AEP'nin esnek yapısı yeni gelişmelerin içine işlenmesine olanak tanımıştır. Taraf devletler, yine de, Barselona Sözleşmesi ile eki Protokoller' in güncelleştirilmesi amacıyla gereken değişiklikleri 1995'de tamamlamıştır. Henüz yürürlükte olmayan bu değişiklikler ileride yürürlüğe girdiğinde, bölgede iki farklı uygulamaya yol açabilecek olmakla birlikte, Akdeniz'de çevrenin korunması amacıyla yürütülmüş olan bu çalışmaların kıyıdaş devletler arasında birleştirici niteliğine gölge düşürmemesi beklenir. 249
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE THESIS Even though the protection of the world oceans and seas has been a concern of the international community since the turn of the century, the threat of pollution thereof has decidedly been growing. This study is devoted to a thorough study of the developments in international law concerning the protection of the marine environment by putting a particular emphasis on the semi-enclosed seas. The special region, however, is chosen as the Mediterranean. This is due to the geographical location of the student's country, that is Turkey. Another decisive character was that the Mediterranean region is the single most developped region within the regional seas programme UNEP has carried out since its own establishment. It has been the aim of this study to cover the legal regulations serving the purpose of protection of the marine environment and conservation of natural wealth thereof, that have been adopted at the international level. This examination brought to the surface the possibility that there can be tensions that exist between states arising out of sovereignty over geographical areas. Rather better, environmental protection can be a new reason why tensions to arise between states. The study of the marine environmental protection by putting an emphasis on a specific region, that is the Mediterranean was hoped to bring out the possibilities that the international cooperation at the regional level can create for the states of this very region. Particular emphasis that was put on the Mediterranean case, was meant to create the possibility of studying thoroughly the legal framework of the“Barcelona System”, its positive effects, as well as its shortcomings. Another purpose was, of course, to cover the rules of international law of the sea concerning the protection of marine environment. This study prove that, protection of the marine environment could not be separated from the topics of the preservation of 250biological diversity and conservation of the cultural heritage. So these aspects were also studied. The importance of this thesis became clear with a perusal on the academic works done so far concerning the marine environment in Turkey. Most of such studies turned out to be on the problem of pollution, exploring the scientific and technical aspects of the issue. However, thorough this study the emphasis has been on the legal regulations concerning the environment, and specifically the marine environment of the Mediterranean region. Further, the developments in the international law of the sea and international environmental law at the global level were also covered. With these qualities, this study is expected to be an asset both for those administrative bodies which are responsible of implementing the Barcelona System. Besides, it can be useful for the non-governmental organizations, professional groups and even the lay people on the street that are sensitive to the problems of the Mediterranean Sea. During this study, not only the Barcelona System which was established under the 1976 Barcelona Convention and the Protocols which constitute a part of this Convention, but also the amendments that were made on these legal texts in 1 995 were also explored. The outcome of such an exercise was that, if all the coastal states of the Mediterranean Sea do not chose to become parties to the 1995 amendments, there can be a dual regime applicable in the region and that this is not a desired effect. Because this study's legal and theoretic aspects are more forceful, the study was heavily on theoretical works that were devoted to the Mediterranean region, international law of the sea, international environmental law and theory. The experience that was gained at the Yale Law School and the University College London as a graduate student was invaluable. Also the experience gained at the Turkish Ministry of Foreign Affairs as a Legal Advisor since 1989 has to be mentioned. mA. *%OGRETOfSKufuLo'