Cemal Abdülnasır iktidarında Mısır'da istihbarat: CIA ve MOSSAD faaliyetleri üzerinden bir analiz
Intelligence in Egypt under Gamal Abdel Nasser: An analysis of CIA and MOSSAD activities
  1. Tez No: 947468
  2. Yazar: BATUHAN YAŞAR GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma Mısır'da 1952-1970 yılları arasında yönetimi elinde bulunduran Cemal Abdülnasır iktidarı süresince Mısır topraklarında gerçekleşen CIA ve MOSSAD gizli servislerinin istihbarat faaliyetlerini analiz edebilmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma içerisinde öncelikle istihbarat disiplinin kavramsal çerçevesi sunulmuştur. Çalışmada daha sonra Mısır'da Abdülnasır iktidarının gelişimi aktarılmıştır. Devrimci ve milliyetçi kökene sahip olan Abdülnasır önderliğinde Mısır'da iç politikada reformist, dış ilişkilerde ise anti-emperyalist politikalar yürütüldüğü gözlemlenmiştir. Çalışma daha sonra Abdülnasır rejiminin Orta Doğu coğrafyasındaki Arap devletleri ve Mısır'ın uluslararası ilişkiler üzerindeki etkisini incelemiştir. Arap devletlerini tek çatı altında birleştirme girişimleri ve kararlı, milliyetçi ideolojik fikirler düzleminde Abdülnasır, Orta Doğu coğrafyası başta olmak üzere küresel anlamda etki oluşturan önemli bir liderlik örneği göstermiştir. Bütün bunlar doğrultusunda Batılı devletler ve İsrail ile çeşitli çıkar çatışmaları yaşayan Abdülnasır rejimine yönelik önemli tehditler, istihbarat disiplininin araçları kullanılarak hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda stratejik politik hedefleri birbirlerinden ayrışım gösteren Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail devletlerinin gizli servis faaliyetleri çalışmada incelenmiştir. Birbirlerinden farklı istihbari yöntemler kullanarak Mısır özelinde çeşitli kazanımlar elde etmeye çalışan CIA ve MOSSAD istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinin sonuçları aracılığıyla bir devletin dış politika ve askeri çatışmalarda, önceden yürütülen nitelikli istihbarat çalışmalarının ne denli önemli olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the intelligence activities of the CIA and MOSSAD secret services in Egypt during the rule of Gamal Abdel Nasser, who ruled Egypt between 1952 and 1970. Accordingly, the study first presents the conceptual framework of the intelligence discipline. Then, the development of Abdel Nasser's rule in Egypt is presented. It was observed that under the leadership of Abdel Nasser, who had revolutionary and nationalist origins, Egypt pursued reformist policies in domestic politics and anti-imperialist policies in foreign relations. The study then analyzed the impact of the Abdel Nasser regime on the Arab states in the Middle East and Egypt's international relations. With his attempts to unite Arab states under a single roof and his determined, nationalist ideological ideas, Abdel Nasser showed an important example of leadership that had a global impact, especially in the Middle East. In line with all these, significant threats against the Abdel Nasser regime, which had various conflicts of interest with Western states and Israel, were realized by using the tools of the intelligence discipline. In this context, the secret service activities of the United States and Israel, whose strategic political objectives differ from each other, are analyzed in this study. Through the results of the activities of the CIA and MOSSAD intelligence agencies, which tried to achieve various gains in Egypt by using different intelligence methods, it was revealed how important the qualified intelligence work carried out in advance is in the foreign policy and military conflicts of a state.