Sınıf öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school teachers' opinions on alternative measurement and evaluation methods
  1. Tez No: 947485
  2. Yazar: SEMİHA ZEHRA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de eğitim programında 2023 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle ilkokullarda geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemleri yerine alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri tercih edilmiştir. Bu çalışma, ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri hakkında görüşlerini tespit etme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Altındağ ilçesindeki devlete ait ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri arasından kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 265 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin tutumlarını tespit etmek amacıyla kişisel bilgi formu ve Kılıç (2014) tarafından hazırlanan tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; aritmetik ortalama, frekans, yüzdelikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson çarpım momentler korelasyon katsayısı istatistiksel tekniklerine başvurulmuş ve gerçekleştirilen analizlerde en az .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırma neticesinde Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 yılında aldığı karar doğrultusunda ilkokullarda geleneksel ölçme araçlarının ve değerlendirme yöntemlerinin tamamen kaldırılmasının sınıf öğretmenleri tarafından olumlu karşılandığı tespit edilmiştir. Alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemine ilişkin olarak ölçme araçlarının hazırlanmasına, mesleki gelişime katkısına, eğitim programlarında yer verilmesine, eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılmasına ve teşvik edilmesine yönelik tutum ölçeğinde yer alan sorulara araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun olumlu değerlendirdiği belirlenmiştir. Ayrıca ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin alternatif ölçme araçlarına ve değerlendirme yöntemlerine yönelik tutumlarının, mezun olunan yükseköğretim programı, hizmet içi eğitim, cinsiyet, okutulan sınıf düzeyi, hizmet süresi ve sınıf mevcudu değişkenleri arasında farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, with the regulations made in the education program in 2023, alternative assessment and evaluation methods have been preferred instead of traditional methods in primary schools. This study was conducted to determine the views of classroom teachers working in primary schools on alternative assessment and evaluation methods. The study group of the research consists of 265 classroom teachers selected from state primary schools in the Altındağ district of Ankara for the 2023-2024 academic year using a convenience sampling method. A descriptive survey model was used in this research. To determine the attitudes of classroom teachers, a personal information form and an attitude scale prepared by Kılıç (2014) were used in the study. In the analysis of the data, statistical techniques such as arithmetic mean, frequency, percentages, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson product-moment correlation coefficient were utilized, and a significance level of at least .05 was taken into account in the conducted analyses. As a result of the research, it was determined that the complete removal of traditional measurement tools and assessment methods in primary schools, in accordance with the decision made by the Ministry of National Education in 2023, was positively received by classroom teachers. Regarding alternative measurement and assessment methods, it was found that the vast majority of the classroom teachers participating in the study positively evaluated the questions included in the attitude scale related to the preparation of measurement tools, contribution to professional development, inclusion in educational programs, use in educational activities, and encouragement. It has been determined that the attitudes of classroom teachers working in primary schools towards alternative assessment tools and evaluation methods do not vary based on factors such as the higher education program graduated from, in-service training, gender, the grade level taught, years of service, and class size.