Pozitif disiplin modelinin 55-66 aylık çocukların duygu ve davranış düzenleme becerisine etkisi
The effect of the positive discipline model on emotion and behavior regulation skills
  1. Tez No: 947491
  2. Yazar: DEMET ARSLAN BAŞDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma, Pozitif Disiplin Modelinin 55-66 aylık çocukların duygu ve davranış düzenleme becerisine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. İç içe karma desen ve eş zamanlı desen kullanıldığından araştırmanın hem nicel hem de nitel boyutu bulunmaktadır. Nicel boyutta ön test-son test- kontrol gruplu seçkisiz desen; nitel boyutunda ise keşfedici- açıklayıcı durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu Ankara Çankaya ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı tam zamanlı özel bir anaokuluna devam eden ölçüt örnekleme yoluyla seçilen 55-66 aylık 22 çocuk, deney grubu çocuklarının ebeveynleri ve deney grubu öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Duygu Düzenleme Ölçeği, Baş-Ayak Parmakları-Dizler-Omuzlar (BADO)ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen ve ebeveyn görüşme formu ve araştırmacı gözlemleri kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan 'Pozitif Disiplin Modeline Dayalı Eğitim Programı' uygulanmıştır. Eğitim Programı duygu düzenleme, davranış düzenleme ve Pozitif Disiplin Modeli'nin temel öğelerinden olan olumlu benlik algısı, problem çözme, okula ait hissetme başlıklarına yönelik 20 etkinlikten oluşmuştur. Uygulama öncesi pilot çalışmada 20 etkinliğin 8'i uygulanmıştır. Veri analizi, nicel kısımda SPSS -27 istatistiksel paket programı, nitel verilerde ise tematik analiz ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda Pozitif Disipline Dayalı Eğitim Programı'nın çocuklarda duygu ve davranış düzenleme becerisini anlamlı derecede olumlu etkilediği görülmüştür. Deney grubu çocuklarında duygu düzenleme becerisi orta düzeyde artarken, programın davranış düzenleme becerisine etkisi büyük düzeyde olmuştur. Öğretmen, ebeveyn görüşmeleri ve araştırmacı gözlemlerinin nicel verileri desteklediği; duygu düzenleme kapsamında duyguları isimlendirme, öfke kontrolü ve olumsuz duyguları değiştirebilme becerilerinde; davranış düzenleme becerileri açısından ise dikkat süresi, istenmeyen davranışlarda azalma, yönergelere uyumda artış; pozitif disiplin kavramları kapsamında ise olumlu benlik algısı, problem çözme becerisi ve okula aitlik hissinde olumlu değişimler gözlenmiştir. Bu bulgular eşliğinde Pozitif Disiplin Modeli'ne yönelik ebeveyn ve öğretmenlere eğitimler düzenlenmesi, MEB Okul Öncesi Eğitim Programı'na entegre edilerek okul öncesi kurumlarda uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the Positive Discipline Model on the emotion and behavior regulation skills of children aged 55–66 months. The research employed a concurrent embedded mixed methods design, incorporating both quantitative and qualitative components. The quantitative aspect was based on a randomized pretest- posttest control group design, while the qualitative component adopted an exploratory- explanatory case study approach. The study group consisted of 22 children aged 55–66 months attending a full-time private preschool affiliated with the Ministry of National Education (MoNE) in the Çankaya district of Ankara, selected through criterion sampling. Additionally, the parents of the children in the experimental group and their classroom teacher participated in the qualitative dimension. Data collection tools included the Emotion Regulation Scale, the Head-Toes-Knees-Shoulders (HTKS) task, semi-structured interview forms developed by the researcher for parents and teachers, and researcher observations. The experimental group participated in an“Education Program Based on the Positive Discipline Model”developed by the researcher. The program consisted of 20 activities focused on emotion regulation, behavior regulation, and core elements of the Positive Discipline Model, including positive self-concept, problem-solving skills, and a sense of school belonging. In a pilot study conducted prior to the main intervention, 8 of the 20 activities were implemented. Quantitative data were analyzed using SPSS-27 statistical software, while qualitative data were analyzed through thematic analysis. The findings revealed that the Education Program Based on the Positive Discipline Model had a significantly positive impact on the emotion and behavior regulation skills of the children. While a moderate improvement was observed in emotion regulation skills, the effect on behavior regulation was found to be substantial. Qualitative data from teacher and parent interviews and researcher observations supported the quantitative results. Improvements were observed in the children's ability to identify and express emotions, control anger, and manage negative emotions. In terms of behavior regulation, enhancements were noted in attention span, reduction of undesirable behaviors, and increased compliance with instructions. Furthermore, positive changes were recorded in self-concept, problem-solving abilities, and the sense of school belonging. Based on these findings, it is recommended that training sessions on the Positive Discipline Model be provided to teachers and parents, and that the model be integrated into the MoNE Preschool Education Curriculum for broader implementation in early childhood education settings.