Okul yöneticilerinin öğretim liderliği ile öğretmen failliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school administrators' instructional leadership and teacher agency
- Tez No: 947492
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin öğretim liderliği ile öğretmen failliği arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Altındağ, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 12790 öğretmen oluşturmaktadır. Evrene ilişkin örneklem çok aşamalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada ilçe bazlı tabakalı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Örneklem için belirlenen bölgelerde araştırma izni alınan okullardaki toplam 854 öğretmene ulaşılmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Öğretim Liderliği Ölçeği ve Öğretmen Failliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27.0 paket programı ve doğrulayıcı faktör analizi için AMOS programı kullanılmıştır. Analizlere başlamadan önce toplanan verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık basıklık katsayılarının incelenmesiyle tespit edilmiştir. Bu katsayılar toplanan verilerin dağılımının normal olduğunu gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Uygulanan testler, bağımsız örneklemler için t-testi, One-Way ANOVA testi, Pearson Korelasyon Katsayıları ve Korelasyon Analizidir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre yöneticilerin öğretim liderliği düzeylerinin yeterli düzeyde, öğretmen failliği düzeylerinin ise yeterli düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin öğretim liderliği davranışları ile öğretmenlerin öğretmen failliği düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu Pearson Korelasyon katsayılarının incelenmesiyle tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analiz sonucunda öğretim liderliği davranışlarının öğretmen failliği davranışlarını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda öğretim liderliği ve öğretmen failliği değişkeni ile cinsiyet, yaş, kıdem değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken branş ve çalıştığı eğitim kademesi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Buna ek olarak öğretim liderliği ile unvan arasında anlamlı bir ilişki bulunurken öğretmen failliği ile unvan arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school administrators' instructional leadership and teacher agency. The population of the study consists of 12,790 teachers working in primary and secondary schools in the districts of Altındağ, Yenimahalle, and Keçiören in the province of Ankara. The sample was determined using a multistage sampling method. In this study, a district-based stratified sampling method was preferred. A total of 854 teachers were reached in the schools where research permission was obtained in the regions determined for the sample. In this correlational survey model study, the Personal Information Form, Instructional Leadership Scale, and Teacher Agency Scale were used as data collection tools. The SPSS 27.0 package programme and the AMOS programme were used for data analysis and confirmatory factor analysis, respectively. Before starting the analyses, the normality of the collected data was determined by examining the skewness and kurtosis coefficients. Since these coefficients indicated that the distribution of the collected data was normal, parametric tests were applied. The tests applied were the t-test for independent samples, the One-Way ANOVA test, Pearson Correlation Coefficients, and Correlation Analysis. According to the perceptions of the teachers participating in the study, it was concluded that the teaching leadership levels of the administrators were adequate, while the teacher agency levels were also adequate. A positive, moderate, and significant relationship between school administrators' instructional leadership behaviours and teachers' teacher agency levels was identified by examining Pearson Correlation Coefficients. The regression analysis revealed that instructional leadership behaviours predict teacher agency behaviours. As a result of this study, a significant relationship was found between instructional leadership and teacher agency variables and gender, age, and seniority variables, while no significant relationship was found between branch and education level variables. In addition, a significant relationship was found between instructional leadership and title, while no significant relationship was found between teacher agency and title.