21. yüzyıl dijital yeterliklerin öğretimine ilişkin görsel sanatlar öğretmen adaylarına yönelik bir program tasarısı
A program design for visual arts teacher candidates on teaching 21st century digital competencies
- Tez No: 947493
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzde Amerika, Avrupa, Asya ülkelerinde yer alan pek çok kurum ve kuruluş 21. yüzyıla özel beceriler belirlemişlerdir. Belirlenen beceriler içerisinde öğrencilerin de ihtiyaç duyduğu dijital yeterlikler de yer almaktadır. Ülkeler öğretim programlarında yaptıkları değişikliklerle eğitim sistemlerine bu dijital becerileri dâhil etmişlerdir. Bu kapsamda 21. yüzyıl yeterliklerinden bir tanesi olan dijital yeterliklerin Resim-İş eğitimi programına devam eden öğrencilere öğretilmesi için bir öğretim programı tasarısı oluşturmak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Tek bir program incelenip tasarlanacağından dolayı durum çalışmalarında kullanılan desenlerden olan bütüncül tek durum deseni tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formuyla Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü IV. sınıf öğrencilerinden 29, yine aynı bölümün öğretim elemanlarından 10 ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinden 20 kişi, toplam 59 katılımcıdan görüşler toplanarak ihtiyaç analizi tamamlanmıştır. Görüşme sonrasında elde edilen veriler MAXQDA programıyla içerik analizine tabi tutularak kod ve temalar oluşturulmuş, veriler görselleştirilmiştir. Araştırma bulgularında dijital yeterliklerin Resim-İş eğitimi öğrencilerinde olması gereken bir yeterlik olduğu ortaya çıkmıştır. Sanat eğitiminde iki ve üç boyutlu çalışmalarda kullanılabilecek dijital araçların da olduğu dijital içerik oluşturma, bilgi ve veri okuryazarlığı, iletişim ve iş birliği, problem çözme ve güvenlik dijital yeterlik temalarına uygun içeriklerle oluşturulan bir öğretim programı tasarlanmıştır. Araştırma sonucunda ihtiyaç analizi ve alanyazından gelen içerik ve dijital araçlarla bir vize ve final sınav haftası olmak üzere toplam 15 haftadan oluşan öğretim programı uzman görüşleri değerlendirmesi sonucunda oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, numerous institutions and organizations across the United States, Europe, and Asia have identified skills specific to the 21st century. Among these skills are digital competencies, which are also essential for students. Countries have integrated these digital skills into their education systems by making changes to their curricula. In this context, the aim of this study is to design a curriculum proposal for teaching digital competencies —one of the key 21st-century skills—to students enrolled in Art Education programs. The study adopts a qualitative research design, specifically employing the case study method. In the collection of data, a semi-structured interview form was used to collect opinions from 29 fourth-year students of the Gazi University Art Education Department, 10 faculty members of the same department, and 20 visual arts teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education, a total of 59 participants, and a needs analysis was completed. The data obtained after the interview was subjected to content analysis with the MAXQDA program, codes and themes were created, and the data was visualized. The research findings revealed that digital competencies are a competency that art education students should have. A curriculum has been designed with content appropriate to the themes of digital content creation, information and data literacy, communication and collaboration, problem solving and security digital competence, including digital tools that can be used in two and three-dimensional studies in art education. As a result of the research, a curriculum consisting of a needs analysis and content from the literature and digital tools, a midterm and final exam week, consisting of a total of 15 weeks, has been created as a result of expert opinions.