Yeşilçam film müzikleri ekseninde viyolonsel eğitimine yönelik materyal hazırlama ve öğretim elemanı görüşleri
Materials preparation for cello education on the axis of Yeşilçam film music and interviews of the instructors
- Tez No: 947495
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, öğrenci ihtiyacına yönelik olarak hazırlanmış Yeşilçam film müzik materyallerinin viyolonsel eğitiminde kullanılabilirliğine ilişkin öğretmen görüşlerinin alındığı nitel bir araştırmadır. Araştırmanın amacı, kültürel miras niteliği taşıyan Yeşilçam Film Müzikleri'nin, viyolonsel eğitim materyali olarak kullanımına uygun hale getirilerek, viyolonsel eğitim repertuarına katkıda bulunmak; bilinenden bilinmeyene, çevreden evrene, yakından uzağa yaklaşımlarının hayat bulacağı bir çalışma olması, kültürel mirasın eğitim sistematiğine girerek gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. Araştırmada veriler; Youtube platformunda en çok görüntülenme sayısına ulaşmış 70 şarkıdan, viyolonsel eğitimine uygun olabileceği öngörülen 15 şarkı; parmak numarası, arşe yönleri ve teknikleri, ses aralığı ve tempo bakımından viyolonsele uyarlanmıştır. Her eserin sağ ve sol el kazanım tablosu oluşturularak, YÖK eğitim fakültesi, müzik bölümü, çalgı eğitimi, viyolonsel dersi müfredatına göre sınıflandırılmış, öğretim elemanlarının görüşüne sunulmuştur. Öğretim elemanları, eserlerin sağ ve sol el kazanımlarını değerlendirip, öneri ve görüşlerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The research is a qualitative study in which teachers' opinions are obtained regarding the usability of Yeşilçam film music materials prepared for student needs in cello education. The aim of the research is to contribute to the cello education repertoire by making Yeşilçam Film Music, which has the characteristics of a cultural heritage, suitable for use as cello education material; to be a study in which approaches from the known to the unknown, from the environment to the universe, from the near to the far will come to life, and to transfer cultural heritage to future generations by entering the education system. Data in the research; 15 songs that are considered to be suitable for cello education from the 70 songs that have reached the highest number of views on the Youtube platform; have been adapted to the cello in terms of finger number, bow directions and techniques, voice range and tempo. Right and left hand gain tables of each piece were created and classified according to the YÖK Faculty of Education, Music Department, Instrument Education, Cello Course curriculum and presented to the academicians. The academicians evaluated the right and left hand gains of the pieces and expressed their suggestions and opinions.