Eğı̇tsel oyunlarla desteklenen okuma etkı̇nlı̇klerı̇nı̇n ilkokul 4. sınıf öğrencı̇lerı̇nı̇n okuduğunu anlama kalibrasyonuna etkı̇sı̇
The effect of reading activities supported by educational games on the reading comprehension calibration of 4th grade primary school students
- Tez No: 947494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama kalibrasyonlarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma modelinde tasarlanmış ön test-son test kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan bir ilkokuldan belirlenmiş olup, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 4. sınıfa devam eden 41 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak ayrılarak 4. sınıf Türkçe ders kitabından metinler seçilerek bu metinlere yönelik eğitsel oyunlar tasarlanmıştır. Okuduğunu Anlama Kalibrasyon Ölçeği ön test olarak uygulanmış, ön testten sonra deney grubu ile altı haftalık eğitsel oyunlarla desteklenmiş okuma etkinlikleri gerçekleştirilirken; kontrol grubunda aynı metinler sadece kitap içeriğindeki etkinliklerle işlenmiştir. Kontrol grubunun ders işleyişine müdahale edilmemiştir. Uygulama sonunda gruplara son test olarak yeniden Okuduğunu Anlama Kalibrasyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; eğitsel oyunların okuduğunu anlama kalibrasyonuna olumlu etkisinin olduğu, eğitsel oyunlarla öğrencilerin metni doğru seslendirme yeteneklerinin de geliştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of reading activities supported by educational games on the reading comprehension calibration of fourth-grade primary school students. The research is designed as a quantitative study using a pre-test/post-test control group experimental design. The study group consists of 41 students from a primary school in the Altındağ district of Ankara, who are attending the 4th grade during the 2023-2024 academic year. The students are divided into experimental and control groups, and texts from the 4th- grade Turkish language textbook are selected, with educational games designed for these texts. The Reading Comprehension Calibration Scale is applied as a pre-test. After the pre- test, reading activities supported by educational games are conducted with the experimental group for six weeks, while the control group works on the same texts using only the activities in the textbook. No intervention is made in the control group's lesson process. At the end of the application, the Reading Comprehension Calibration Scale is administered again as a post-test to both groups. The results of the study show that educational games have a positive effect on reading comprehension calibration, and that the students' ability to pronounce the text correctly also improved with educational games.