Okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin okul bileşenlerinin görüşleri
School stakeholders' perspectives on school principals' 21st century skills
  1. Tez No: 947501
  2. Yazar: SONGÜL YAZICI ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin mevcut durumlarını; bu becerilerin okul ortamına nasıl yansıtıldığını ve geliştirilmesine yönelik uygulamaları müdür yardımcıları, öğretmenler ve velilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Araştırma, aynı zamanda okul müdürlerinin 21. yüzyılda sahip olması gereken yönetim becerilerine ilişkin görüşleri de belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın hedefleri doğrultusunda, temel nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu çalışmada, okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerini incelemek amacıyla, müdür yardımcıları, öğretmenler ve velilerden oluşan bir katılımcı grubu oluşturulmuştur. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup maksimum çeşitlilik tekniği kullanılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Sivas ilinde görev yapan 12 müdür yardımcısı, 16 öğretmen ve 12 veli ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması sonucunda, 21. yüzyıl becerileri; öğrenme ve yenilikçilik, bilgi-teknoloji-medya okuryazarlığı ve yaşam-kariyer becerileri olmak üzere üç ana başlık altında ve 12 madde kapsamında incelenmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Veriler, araştırmanın alt problemleri doğrultusunda yapılandırılmış ve analiz edilmiştir. Bu bağlamda, okul müdürlerinin üç ana beceri alanındaki uygulamaları müdür yardımcıları, öğretmenler ve velilerin görüşleri temelinde ayrı ayrı değerlendirilmiş; ayrıca okul müdürlerinin 21. yüzyılda sahip olması gereken yönetim becerileri ile bu becerilerin geliştirilmesine yönelik önerilere de yer verilmiştir. Müdür yardımcıları ve velilerden elde edilen veriler doğrultusunda, okul müdürlerinin öğrenme ve yenilikçilik, bilgi, teknoloji ve medya okuryazarlığı ile yaşam ve kariyer becerilerini okul ortamında uygulamaya çalıştıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak öğretmen görüşlerinden elde edilen verilerden, bu becerilerin uygulanmasında yetersizlikler bulunduğu ve okul müdürlerinin söz konusu becerilere istenilen düzeyde sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu durum, okul bileşenleri arasında algı farklılıklarının mevcut olduğunu ve müdürlerin 21. yüzyıl becerilerini uygulama yeterliliklerinin okul bileşenleri tarafından eşit düzeyde algılanmadığını ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar ayrıca, okul müdürlerinin etkili iletişim becerilerine sahip olmalarının 21. yüzyılın gerektirdiği yönetim anlayışı açısından vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, okul müdürlerinin insan odaklı, etik ve insani yönü güçlü becerilere sahip olmalarının diğer yönetsel becerilerden daha öncelikli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar, bu becerilerin geliştirilmesi amacıyla okul müdürlerine yönelik uygulamalı hizmet içi kurslar, seminerler ve eğitim programlarının düzenlenmesini; müdür atamalarında adaletli ve liyakate dayalı mülakat yapılmasını önermiştir. Ayrıca, öğretmenler ve veliler, okul müdürlerinin yurtdışı eğitim gezilerine katılarak farklı eğitim sistemlerini gözlemleme fırsatı elde etmelerinin önemine dikkat çekmiştir. Okul bileşenleri arası görüş farklılıklarının belirlenmesine yönelik değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi ve okul bileşenlerinin, okul müdürleriyle ilgili gözlemlerini ve önerilerini paylaşabilecekleri düzenli geri bildirim sistemlerinin oluşturulması, bu veriler ışığında okul müdürleri ile uygulamalarda iyileştirme yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the current state of school principals' 21st-century skills, how these skills are reflected in the school environment, and the practices aimed at developing them, based on the views of vice principals, teachers, and parents. The study also aims to identify opinions regarding the managerial competencies that school principals should possess in the 21st century. In line with the objectives of this study, a basic qualitative research method was adopted. In this study, a group of participants consisting of assistant principals, teachers, and parents was formed to examine school principals' 21st century skills. Participants were determined using purposive sampling, and the maximum diversity technique was used. The research was conducted with 12 assistant principals, 16 teachers, and 12 parents working in Sivas province during the 2024-2025 academic year. As a result of the literature review, 21st-century skills were examined under three main headings learning and innovation, information-technology-media literacy, and life-career skills and 12 items. The collected data were analyzed using descriptive analysis methods. The data were structured and analyzed in line with the sub-problems of the research. The data were structured and analyzed in line with the sub-problems of the research. In this context, the practices of school principals in three main skill areas were evaluated separately based on the opinions of assistant principals, teachers, and parents; in addition, the management skills that school principals should possess in the 21st century and suggestions for developing these skills were also included. Based on the data obtained from assistant principals and parents, it was found that school principals strive to apply learning and innovation, information, technology, and media literacy, as well as life and career skills in the school environment. However, data obtained from teacher opinions revealed that there are shortcomings in the application of these skills and that school principals do not possess the aforementioned skills at the desired level. This situation revealed that there are differences in perception among school components and that principals' competence in applying 21st-century skills is not perceived equally by school components. Participants also emphasized that school principals' effective communication skills are indispensable in terms of the management approach required in the 21st century. Based on the research findings, it was concluded that school principals' people-oriented, ethical, and humane skills are more important than other managerial skills. Participants recommended organizing practical in-service courses, seminars, and training programs for school principals to develop these skills, as well as conducting fair and merit-based interviews for principal appointments. In addition, teachers and parents drew attention to the importance of school principals participating in overseas educational trips to observe different education systems. It is recommended that evaluation processes be developed to identify differences in opinions among school components and that regular feedback systems be established for school components to share their observations and suggestions regarding school principals, and that improvements be made in practices with school principals based on these data.