Toplam kalite yönetimi
Total quality management
  1. Tez No: 94752
  2. Yazar: AHMET BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bugünkü küresel rekabet ortamında işletmeler kaliteyi ana hedef olarak seçmelidirler. Kalite, işletmelere stratejik avantajlar sunarak rakiplerinden önde olmalarını sağlamaktadır. Kaliteye ulaşmak ise Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasından geçmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, bir işletmede iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi yoluyla önceden belirlenmiş tüketici ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasını öngören bir anlayıştır. Dolayısıyla Toplam Kalite Yönetimi işletmenin yapısını etkileyen ve bu yapıdan etkilenen tüm unsurların yönetimini içeren sürekli bir çabayı gerektirmektedir. Ayrıca başarılı bir uygulama için işletme kültürü değiştirilmeli ve Toplam Kalite Yönetimi ilke, araç ve yöntemleri çalışanlar tarafından tam olarak özümsenmelidir. Dünyada, 1950'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan Toplam Kalite Yönetimi anlayışı Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra gelişmiştir. Bu çerçevede Koç Topluluğu, Toplam Kalite Yönetimi'ni 1993-1995 yılları arasında şirketlerinde topluluk seviyesinde uygulamıştır. 1995 yılı sonunda ise şirket bazına indirgenen bu uygulama çerçevesinde her şirket kendi uygulamasını yürütmeye başlamıştır. Koç Topluluğu Dayanıklı Tüketim Ürünleri şirketlerinden biri olan Arçelik A.Ş., bu konuda başarılı çalışmalar gerçekleştirerek çeşitli alanlarda iyileştirmeler sağlamıştır. Bu gelişmelerden bazıları; tüketici tatmini, ürün kalitesi, yöneticilikten liderliğe geçiş, çalışanların tatmini, motivasyonu ve katılımının artması, israfın azaltılması şeklinde gerçekleşmiştir. 168
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To compete in today's global economy, a company must make quality a basic goal. Quality offers strategic advantages and is one vital area in which a company must excel. Achieving quality is only through approaching Total Quality Management (TQM). TQM in a company is an approach to meet customers' needs and wishes by improving business process continuously. Because of it, TQM requires an effort that involving a common management of all factors which influence building of the company and influenced. Moreover, to have successful application of TQM not only culture of the company must be changed and but also principle, means and methods of TQM must be well understood by all employees. In the company, using of control of quality and of ISO 9000 Standart Series by keeping quality under control and improvement in quality to apply TQM bring to light benefical outcomes. In addition, all of these would make application of TQM easy. TQM approach has been applied since 1950's in the world, but in Turkey's its application has been growing up after 1980's. In this framework, Koç Holding implemented application of TQM in its all companies between 1993 and 1995. After 1995, each single company in this holding has started to using of TQM itself. One of the these companies, Arçelik A.Ş., achieved many accomplishment and improvement in a lot of area. Some of the these improvement are customer satisfaction, product quality, move from management to leadership, employees' satisfaction, motivation and participation and elimination waste. 169