İmaj kimlik
Image identity
- Tez No: 94753
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESMA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
TEZ ÖZETİ Konumuz özellikle yirminci yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan“sembolik tüketim”üzerine kurguludur. Metaların (mal ve hizmet) işlevleri dışında, sembollere büründüğü bir simgeler dünyasında dolaştığı düşünülürse -ki bu reklamların bir sonucudur- sözünü ettiğimiz tüketimin, imajların tüketimi olduğu noktasında birleşebiliriz. Sözünü ettiğimiz tüketim her şeyden önce metanın (mal ve hizmet) işlevsel yönüyle ilgili değildir, aksine metanın piyasadaki prestijinin, bir başka deyişle statüsünün reklam jargonuyla ifade edersek markanın tüketimidir. Markalı ürün tüketimi, maliyet-yarar ölçütünden çok maiiyet-statü ilişkisi İçinde değerlendirilmelidir. Bu demek değildir ki, ekonomik kriterlerin önemi yoktur; ifademiz bu bağiamda markalı ürünün ne anlama geidiğiyle ilgilidir. Piyasaya sürülen her markalı ürünün, reklamlarında pazarlanan bir kimliği ve anlamı vardır. Marka imajı kavramı, bu kimlik ve anlamın bir biteşkesidir ve bir örnekle açıklamak gerekirse, aslında pazarlanan Coca-Cola değil,“hayatın tadı”dır. imajların pazarlanması, belirli ölçütlerle birbirinden ayrılan sosyo-ekonomik grupların sınırlarını aşındırmaya başlamış ve birbirine öykünen grupların ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Durum onu gösteriyor ki, olmaya da devam etmektedir. 93
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our topic is constructed on“symbolic consumption”, that has appeared especially in the last quarter of the 20* century. Besides the functions of the objects (goods & services), when considered wondering in the world of symbols, which is a result of advertisements -the consumption we are talking about- units in the point of consumption of images. The consumption, we are mentioning, does not deal with the functional side of the object (goods & services), on the contrary, with the prestige of the object in the market, in other words with its status, if expressed in advertisement jargon, is the consumption of the brand. The brand product consumption, is considered with the cost-status relation rather than cost-effect measures. This, of course, does not mean that the economic criteria are of no importance, but, our statement, in this point is linked with which meaning the brand product has. Every branded product in the market, has a meaning and an identity marketed in the advertisements. The concept of the brand image is the sum of identity and meaning. To give an example, what is being marketted is not Coca-Cola as such, it is“the taste of life”. The marketing of images, has started to corrode the borders of socio-economic groups, that are separated through specific measures, as well as causing the spreading of groups which counterfeit each other. The current situation shows that this will continue. 94