Viyola eğitiminde analiz odaklı öğretim yaklaşımının ezber çalma üzerine etkisi
The impact of an analysis-based instructional approach on memorization in viola training
  1. Tez No: 947540
  2. Yazar: CEREN ŞEYHOĞLU SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada, viyola öğretiminde ezber yönteminin öğrenci performansı üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Araştırmanın amacı; bireysel çalgı eğitimi kapsamında kullanılan ezber tekniklerinin viyola öğrencilerinin çalma becerilerine katkısını belirlemek, bu tekniklerin performansa dayalı kazanımlarla ilişkisini ortaya koymak ve öğretim sürecinde ezbere dayalı planlı ve analiz odaklı etkinliklerin uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Araştırma, nitel ve nicel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu; Güzel Sanatlar Liselerinde öğrenim gören viyola öğrencileri ile Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan yaylı çalgılar öğretim elemanları oluşturmaktadır. Deneysel süreçte, ezber yöntemine yönelik hazırlanan öğretim planları doğrultusunda uygulamalar gerçekleştirilmiş; deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin performansları, ara test ve son test verileriyle karşılaştırılmıştır. Araştırma bulguları; ezber yönteminin öğrencilerin performans yeterliklerini artırdığı, teknik ve müzikal gelişimlerine katkı sağladığı, aynı zamanda sahne güveni ve yorum gücünü olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, viyola öğretiminde ezber yönteminin sistematik bir yaklaşımla ele alınması, ezber becerisini geliştirmeye yönelik öğretim materyalleri hazırlanması ve ezberin gelişimi destekleyen bir araç olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the memorization method on student performance in viola instruction. The primary objective of the research is to examine the contribution of memorization techniques, employed within the scope of individual instrumental education, to the performance skills of viola students; to explore the relationship between these techniques and performance-based outcomes; and to assess the feasibility of implementing structured and analytically oriented memorization activities within the instructional process.The research was conducted using a mixed-methods design, integrating both qualitative and quantitative data collection techniques. The study group consisted of viola students enrolled in Fine Arts High Schools and string instrument instructors affiliated with the Departments of Fine Arts Education within Faculties of Education. During the experimental phase, instructional practices based on teaching plans specifically developed for the memorization method were implemented. The performances of students in the experimental and control groups were evaluated through mid-test and post-test assessments. The findings indicate that the memorization method enhances students' performance proficiency, supports their technical and musical development, and positively influences their stage confidence and interpretative abilities. In light of these results, it is recommended that the memorization method be integrated into viola instruction through a systematic pedagogical approach, that educational materials aimed at developing memorization skills be designed, and that memorization be regarded as a supportive tool for holistic musical development.