Akran destekli cümle birleştirme yöntemiyle ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Improving the writing skills of 3rd grade primary school students through peer-assisted sentence combining: An action research
- Tez No: 947539
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu araştırmanın amacı, akran destekli cümle birleştirme yönteminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerinin gelişimine nasıl katkı sağladığını ortaya koymaktır. Araştırma eylem araştırması deseninde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında birleştirilmiş sınıflı bir ilkokulda öğrenim gören dört üçüncü sınıf ve iki dördüncü sınıf öğrencisi olmak üzere toplam altı öğrenciden oluşmaktadır. Dördüncü sınıfa devam eden iki öğrenci, üçüncü sınıf öğrencilerine akran desteği sağlamak amacıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Uygulama süreci toplamda 12 hafta sürmüş ve haftada iki ders saati olacak şekilde akran desteğiyle cümle birleştirme etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama sürecinde uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında Cümle Kurma Becerisi Testi (CKBT), Cümle Birleştirme Becerisi Testi (CBBT), Paragraf Yazma Becerisi Testi ve Metin (Hikâye) Yazma Becerisi Testi kullanılmıştır. CKBT ve CBBT araştırmacı tarafından geliştirilen cümle kalitesi değerlendirme rubriği ile paragraf yazma becerisi testi araştırmacı tarafından geliştirilen paragraf yazma becerisi değerlendirme rubriği ile ve metin (hikâye) yazma becerisi testi 6 + 1 analitik yazma değerlendirme rubriği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin yazma tutumları, yazma tutumu ölçeği ile ölçülmüştür. Veriler içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, akran destekli cümle birleştirme yönteminin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin cümlede anlam, söz dizimi, el yazısı ve yazım kuralları ve noktalama işaretleri gibi yazma becerilerinde anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Ayrıca yazma sürecine yönelik tutumlarının olumlu yönde değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca yazılarda yanlış yazılan kelime oranlarının düştüğü, kullanılan bağlaç sayılarının arttığı ve öğrencilerin yazılı ürünlerinde kullandığı kelime sayılarında belirli artışlar olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, yazma becerilerini geliştirmeye yönelik etkili bir yöntem olarak akran desteğiyle cümle birleştirmenin kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak öğretmenlere sınıf içindeki yazma etkinliklerinde bu yöntemin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how the peer-assisted sentence combining method contributes to the development of third-grade primary school students' writing skills. The research was conducted using the action research design. The study group consisted of six students, including four third-grade and two fourth-grade students, attending a public primary school with combined classes during the 2023-2024 academic year. The two fourth-grade students were included in the study to provide peer support to the third-grade students. The implementation process lasted a total of 12 weeks, during which peer-assisted sentence combining activities were carried out twice a week for two class hours. During the data collection process, the Sentence Construction Skill Test (scbt), the Sentence Combining Skill Test (scbt), the Paragraph Writing Skill Test, and the Text (Story) Writing Skill Test were administered before and after the intervention. The scbt and scbt were evaluated using a sentence quality assessment rubric developed by the researcher; the paragraph writing skill test was evaluated using a paragraph writing assessment rubric also developed by the researcher; and the text (story) writing skill test was evaluated using the 6+1 Trait Analytical Writing Assessment Rubric. In addition, students' writing attitudes were measured using a writing attitude scale. The data were analyzed using content analysis methods. The results of the study showed that the peer-assisted sentence combining method improved students' writing skills. A significant improvement was observed in students' writing skills such as sentence meaning, syntax, handwriting, spelling, and punctuation. Additionally, it was determined that their attitudes toward the writing process changed positively. Furthermore, it was found that the number of misspelled words in their writing decreased, the use of conjunctions increased, and there was a noticeable rise in the number of words students used in their writings. These findings suggest that peer-assisted sentence combining can be used as an effective method for improving writing skills. As a result, it is recommended that teachers use this method in classroom writing activities.