Nordik hamstring egzersizi sonrası yorgunluğa karşı potansiyel bir strateji olarak köpük silindir uygulamaları
Foam rolling interventions as a potential strategy to counter fatigue following nordic hamstring exercise
- Tez No: 947623
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Köpük Silindir (KS), egzersiz sonrası akut toparlanma sürecini desteklemek amacıyla etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Nordik hamstring egzersizleri (NHE) gibi eksantrik egzersizler, kas performansı ve nörolojik fonksiyonlarda bir dizi olumsuz etkiye yol açabilmektedir. Ancak, FR'nin bu olumsuz etkileri akut olarak minimize etme veya iyileştirme konusundaki çalışmalardan elde edilen sonuçlar, hala tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı, NHE sonrası FR'nin kas sertliği, ağrı eşiği (PPT), esneklik, CmJ ve maksimal istemli izometrik kasılma (MVIC) üzerindeki hem akut hem de 48 saat sonraki etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya fiziksel olarak aktif gönüllü yaşları 18-30 arasında olan toplam 32 erkek (Ortalama yaş 23.2 ± 3.5 yıl, boy 179 ± 6 cm, ağırlık 75.3 ± 11.6 kg, VKİ 21 ± 2.9 kg/m²) katılmıştır. Tüm katılımcılar, laboratuvarı üç oturumda ziyaret etmiş ve toparlanma yöntemlerine göre (KS ve KON) iki farklı gruba randomize olarak ayrılmıştır. İlk oturumda katılımcıların boy ve ağırlıkları ölçülüp, testlere aşinalık kazanmaları sağlanmış ve KS, CmJ, MVIC ve NHE uygulamalarının nasıl yapılacağına dair alıştırma yapılmıştır. NHE protokolü sırasında, katılımcıların yoğunluğunun Borg ölçeğinde 17-20 aralığına ulaşması (DOMS için) sağlanmıştır. İkinci oturumda ısınma, ön-test, NHE, KS veya pasif dinlenme müdahalesi (KON grubu için) ve son-test_0s uygulanmıştır. Üçüncü oturumda ise 48 saat sonra son-test_48s yapılmıştır. Tüm testler sabit bir bisikletle 5 dakikalık ısınma sonrası, üç farklı zamanda (ön-test, son-test_0s ve son-test_48s) yapılmış olup, kas sertliği, PPT, esneklik, MVIC ve CmJ ölçümleri alınmıştır. Oturumlar aynı saatte ve 22°C'de gerçekleştirilmiştir. Bulgular, KS uygulamasının NHE'yi takiben akut esnekliği (%12.7, p < 0.001) önemli ölçüde geliştirmiş ve KON grubuna kıyasla 48 saatte esneklik kaybını önlemiştir. Bununla birlikte, KS kas sertliği, PPT, CmJ veya MVIC için pasif dinlenmeye kıyasla anlamlı bir avantaj göstermemiştir (p > 0.05). Sonuç olarak, KS uygulaması, NHE sonrası esnekliği artırmak için etkili bir akut iyileşme stratejisidir; ancak kas sertliği, ağrı eşiği ve kas performansını artırma konusunda sınırlı etkileri vardır. İleriki çalışmalar, KS müdahalesinin eksantrik egzersizler sonrası farklı popülasyonlarda ve çeşitli toparlanma yöntemleriyle karşılaştırılarak uzun vadeli etkilerini ve etkinliğini incelemelidir.
Özet (Çeviri)
Foam rolling (FR) is an effective method used to support the acute recovery process following exercise. Eccentric exercises such as Nordic hamstring exercises (NHE) can lead to a range of negative effects on muscle performance and neurological function. However, the results of studies examining FR's acute effects on minimizing or improving these negative effects remain debated. The purpose of this study is to investigate the acute effects of FR on muscle stiffness, pain threshold (PPT), flexibility, countermovement jump (CmJ), and maximal voluntary isometric contraction (MVIC) following NHE, as well as its effects 48 hours later. The study included a total of 32 physically active male volunteers aged 18-30 years (mean age 23.2 ± 3.5 years, height 179 ± 6 cm, weight 75.3 ± 11.6 kg, BMI 21 ± 2.9 kg/m²). All participants visited the laboratory for three sessions and were randomly assigned to two groups based on recovery methods (FR and CON). In the first session, participants' height and weight were taken, and they were familiarized with the tests. An exercise trial was conducted to practice FR, CmJ, MVIC, and NHE protocols. During the NHE protocol, participants were ensured to reach an intensity of 17-20 on the Borg scale (for DOMS). In the second session, warm-up, pre-test, NHE, FR or passive rest intervention (for the CON group), and post- test_0s were conducted. In the third session, post-test_48s was performed 48 hours later. All tests were performed after a 5-minute warm-up on a stationary bike at 70 rpm and 70 W intensity, and measurements for muscle stiffness, PPT, flexibility, MVIC, and CmJ were taken at three different time points (pre-test, post-test_0s, and post-test_48s). All sessions were conducted at the same time of day and at a fixed temperature of 22°C. The results showed that FR significantly improved flexibility (%12.7, p < 0.001) following NHE and prevented flexibility loss after 48 hours compared to the CON group. However, FR did not show significant advantages over passive recovery in terms of muscle stiffness, PPT, CmJ, or MVIC (p > 0.05). In conclusion, FR is an effective acute recovery strategy to increase flexibility following NHE. However, it has limited effects on muscle stiffness, pain threshold, and muscle performance. Future studies need to investigate the long-term effects and efficacy of FR interventions after eccentric exercises, comparing them across different populations and various recovery methods.