Nordic hamstring egzersizi sırasında uygulanan kan akımı kısıtlamasının kassal aktivasyon ve vasküler yapılar üzerine etkisi
The effect of blood flow restriction applied during Nordic hamstring exercise on muscular activation and vascular structures
- Tez No: 760060
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Nordic Hamstring Egzersizi (NHE) sırasında uygulanan kan akımı kısıtlamasının hamstring kaslarının nöromuskuler aktivasyonuna ve alt ekstremite vasküler yapısı üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya yaş ortalaması 27,5 ± 1,24 yıl olan 14 sağlıklı erkek katılımcı dahil edildi. Katılımcıların alt ekstremitelerinden biri kan akımı kısıtlama grubu, diğeri kontrol grubu olacak şekilde randomize edildi. Başlangıçta her iki alt ekstremitenin popliteal arter çapları, Flow Mediated Dilation (FMD) ölçümleri ve Ayak Bileği Kol İndeksi (ABKİ) ölçümleri doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Ardından kısıtlama grubu olarak tanımlanan ekstremiteler arterial oklüzyon basıncının % 60'ında kan akımı kısıtlandıktan sonra katılımcılar 3 set 5 tekrar olacak şekilde NHE gerçekleştirdi. Egzersizler sırasında her iki ekstremitede semitendinosus (ST) ve biseps femoris (BF) kaslarının myoelektrik aktivasyonları yüzeyel elektromyografi ile kaydedildi. Egzersiz öncesi ultrasonografi ile alınan tüm ölçümler egzersizden 15 dakika sonra tekrarlandı. Çalışma sonucunda kısıtlama ve kontrol ekstremiteleri arasında FMD ve ABKİ değerlerinde fark bulunmadı (sırasıyla p= 0,7, p=0.65). Popliteal arter çaplarının her iki grupta anlamlı olarak arttığı ancak gruplar arasında bir fark olmadığı görüldü(p=0,94). ST ve BF nöromuskuler aktivasyonları her iki grupta da setler arasında azaldı. Ancak deney ve kontrol grupları arasında anlamlı fark görülmedi (sırasıyla p=0,44, p=0,52). Sonuç olarak NHE sırasında uygulanan kan akımı kısıtlaması kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hamstring kaslarının nöromuskuler aktivasyonu açısından bir farklılık gözlenmemiştir. Yine NHE sonrası akut olarak vasküler ölçümlerde de kontrol grubuyla kısıtlama grubu arasında bir farklılık ortaya çıkmamıştır. NHE sırasında uygulanan kan akımı kısıtlaması vasküler yapılar için akut olarak güvenli görünse de nöromuskuler aktivasyon açısından bir avantaj sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of blood flow restriction applied during Nordic Hamstring Exercise (NHE) on neuromuscular activation of hamstring muscles and lower extremity vascular structure. 14 healthy male participants with a mean age of 27.5± 1,24 years were included in this study. One of the lower extremities of the participants was randomized to be in the blood flow restriction group and the other to be control group. Initially, popliteal artery diameters of both lower extremities, Flow Mediated Dilation (FMD), and Ankle-Brachial Index (ABI) were evaluated by doppler ultrasonography. After restricting blood flow at 60% of the extremities arterial occlusion pressure, defined as the restriction group, the participants performed NHE for 3 sets of 5 repetitions. During the exercises, myoelectric activations of the semitendinosus (ST) and biceps femoris (BF) muscles were recorded by surface electromyography for both extremities. All measurements measured by ultrasonography before exercise were repeated 15 minutes after exercise. As a result of the study, no difference was found between the restriction and control extremities in FMD and ABI values (respectively p= 0,7, p=0.65). Popliteal artery diameters increased significantly in both groups, but there was no difference between the groups(p=0,94). ST and BF neuromuscular activations decreased between sets in both groups. However, there was no significant difference between the experimental and control groups (respectively p=0,44, p=0,52). Consequently, the blood flow restriction applied during NHE was not different from the control group for neuromuscular activation. There was no difference between the control group and the restriction group in acute vascular measurements after NHE. Although blood flow restriction applied during NHE appears to be acutely safe for vascular structures, it did not provide an advantage for neuromuscular activation