PLC kontrollü dişli çark test düzeneği tasarımı ve doğrulama çalışmaları
PLC controlled gear wheel test rig design and verification studies
- Tez No: 947624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, dişli çarkların üretim sonrası kalite kontrolü ve performans testlerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak bir PLC kontrollü dişli çark test düzeneği tasarlanmış ve doğrulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen prototip Parkinson tipi test düzeneği hem dişli yuvarlanma testleri hem de diş dibi statik eğilme dayanımı testlerini gerçekleştirebilecek kapasiteye sahiptir. Testlerde, 3D yazıcıyla üretilmiş polimer esaslı dişliler kullanılarak cihazın doğruluğu ve kullanışlılığı değerlendirilmiştir. Elde edilen test verileri sayesinde, üretim sürecinde meydana gelebilecek hataların önceden tespit edilmesi ve dişli ömrünün artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a PLC-controlled gear wheel test rig was designed and verified for performing post-manufacturing quality control and performance testing of gears. The developed prototype Parkinson-type test rig is capable of conducting both gear rolling tests and tooth root static bending strength tests. Polymer-based gears produced using a 3D printer were used in the experiments to evaluate the accuracy and practicality of the device. The collected data allowed for the early detection of potential manufacturing defects and aimed to enhance the service life of gears.