Gümrük Birliğinin Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkileri
The Impacts of Customs Unions on Turkey's foreign trade
- Tez No: 94764
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
TEZ OZETI GÜMRÜK BİRLİĞİNİN TÜRKİYE ' NİN DIŞ TİCARETİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Günümüzde uluslararası ekonomik birleşme hareketleri önem kazanmaya başlamıştır. Uluslararası ekonomik birleşmeler üye ülkeler arasındaki tüm ticaret engellerinin kaldırılması ve belirli alanlardaki işbirliği ve koordinasyonun kurulması ile ilgilenir ve çeşitli ekonomik birleşme biçimlerini tanımlar. Başlıca ekonomik birleşme türlerini şöyle sıralamak mümkündür : serbest ticaret bölgeleri, gümrük birlikleri, ortak pazar, tam ekonomik birleşmeler tam siyasi birleşmeler. 31 Aralık 1995 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren, 6 Mart 1995 tarihli ve 1/95 sayılı OKK, AA ve KP ' den kaynaklanan bir yükümlülük olan GB nin sağlıklı bir şekilde işlemesinin sağlanması ile Türkiye - AB arasında yeni bir dönemin başlatılması bakımından büyük bir öneme sahiptir. GB sonrasında Türkiye ' nin ihracat ve ithalat politikalarının çerçevesi DTÖ Nihai Senedi ile OKK tarafından belirlenmektedir. Türkiye ihracat ve ithalata yönelik kararlar alıp stratejiler belirlerken bu yükümlülüklere uymak zorundadır. GB nin statik ve dinamik etkileri Türkiye ' nin ihracat ve ithalat yapısını değiştirecektir. GB nin dinamik etkileri ekonominin orta ve uzun dönemli yapısında büyük değişiklikler yaratması bakımından statik etkilerden daha önemlidir. Türkiye ' yi AB ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye ve ticaretinde yeni alternatifler bulmaya iten 12-13 Aralık 1 997 tarihli Lüksemburg Zirvesi ' nden sonra taraflar arasındaki ilişkiler 10-11 Aralık 1999 tarihli Helsinki Zirvesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. 240Zirve ' de Türkiye ' nin AB ' ne tam üye adaylığı kabul edilmiştir. Bu kabulden sonra Türkiye için uzun ve zorlu bir süreç başlayacaktır. Herşeyden önce Türkiye, demokrasi, hukuk, insan haklan ve ekonomi alanlarındaki geleneksel uygulamalarını değiştirmek ve yeni bir vizyon kazanmak zorunda kalacaktır. 241
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS THE IMPACTS OF CUSTOMS UNION ON TURKEY »S FOREIGN TRADE Nowadays, international economic integration movements have started to gain importance. International economic integrations interest in removing all trade impediments amongst the member countries and establishing cooperation and coordination in certain areas and define various types of economic integrations. It is possible to order main types of international economic integrations as : free trade areas, customs union, common market, full economic integrations, full political integrations. The date of March 6, 1995 and the number of 1/95 ACD which has come in to effect in December 31, 1995 has a great importance in terms of providing a regular process for CU which is a commitment mentioned in AA and AP and starting a new period between Turkey and the EU. After the CU, the framework of Turkey 's export and import policies is determined by the WTO Final Act and the ACD. While making decisions which are about export and import and determining strategies, Turkey has to obey these commitments. Static and dynamic effects of the CU will change Turkey 's export and import structure. Dynamic effects of the CU are more important than static effects in that they create great changes in mid and long term structure of economy. After Luxembourg Summit, as a date of December 12-13, 1997, which forced Turkey to review political relations with the EU and to find new alternatives in her 242trade, relations between the two parts have gained a new dimension with Helsinki Summit as a date of December 10-1 1,1999. Full membership candidacy of Turkey has been accepted in this summit. After this acceptance, a long and difficult process will start for Turkey. First of all, Turkey will have to change her taditional applications in democracy, law, human rights and economic areas and will have to gain a new vision. 243