Ergenlerde dijital bağımlılık ile iyi oluş ilişkisinde uyku yoksunluğu ve bilinçli farkındalığın aracı rolleri
The mediating roles of sleep deprivation and mindfulness in the relationship between digital addiction and well-being in adolescents
  1. Tez No: 947640
  2. Yazar: ABDULLAH ÇİBİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, ergenlerin dijital bağımlılık ile iyi oluş ilişkisini uyku yoksunluğu ve bilinçli farkındalık değişkenlerinin aracı rollerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri tarama yöntemiyle elde edilmiş olup, kesitsel ve nicel bir araştırmadır. Katılımcılar, ortaöğretim kurumunda okuyan 13-18 yaş aralığında olan 450 gönüllü öğrenciden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Ergenler ve Gençler İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği, Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği, Ergenler İçin Beş Boyutlu İyi Oluş Modeli: EPOCH Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği Ergen Formu, araçları kullanılmıştır. Araştırmada Hayes PROCESS Model 6 kullanılarak bağımsız değişkenin (dijital bağımlılık) bağımlı değişken (İyi oluş) ilişkisinde aracı değişkenlerin (Uyku yoksunluğu ve bilinçli farkındalık) rolleri incelenmiştir. Çıkan sonuçta, dijital bağımlılık ile iyi oluş ilişkisinde uyku yoksunluğu ve bilinçli farkındalık aracı faktörler üzerinden etki göstererek iyi oluşa toplamda bir etkide bulunmaktadır. Dijital bağımlılığın birinci aracı değişken (uyku yoksunluğu) üzerinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Dijital bağımlılık uyku yoksunluğunu pozitif etkilerken, uyku yoksunluğu ise bilinçli farkındalığı negatif etkilemiştir. Bilinçli farkındalık ile iyi oluş ilişkisinde pozitif bir ilişki gözlenmiştir. Araştırmada, bağımsız değişken ile bağımlı değişken ilişkisinde negatif ilişki olsa da istatistiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Bağımsız değişken (dijital bağımlılık) bağımlı değişken (iyi oluş) ilişkisinde aracı faktörler üzerinden etki gözlenmiştir. En güçlü faktör birinci aracı değişkende (uyku yoksunluğu) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation was conducted to examine the relationship between adolescents' digital addiction and well-being, focusing on the mediating roles of sleep deprivation and mindfulness. The research data were obtained through a survey method, making it a cross-sectional and quantitative study. The participants consisted of 450 voluntary students aged 13-18 from secondary education institutions. Data collection tools included a personal information form, the Digital Addiction Scale for Adolescents and Young Adults, the Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents, the Five-Dimensional Well-Being Model for Adolescents: EPOCH Scale, and the Mindfulness Scale Adolescent Form. In the study, Hayes PROCESS Model 6 was used to analyze the roles of mediating variables (sleep deprivation and mindfulness) in the relationship between the independent variable (digital addiction) and the dependent variable (well-being). The results showed that digital addiction affects well-being through the mediating factors of sleep deprivation and mindfulness. Digital addiction was found to play a significant role on the first mediating variable (sleep deprivation). While digital addiction positively affected sleep deprivation, sleep deprivation negatively affected mindfulness. A positive relationship was observed between mindfulness and well-being. Although there was a negative relationship between the independent and dependent variables in the study, it was not statistically significant. The effect of the independent variable (digital addiction) on the dependent variable (well-being) was observed through mediating factors, with the strongest effect seen in the first mediating variable (sleep deprivation).