Ergenler ve yetişkinler arasında dijital oyun bağımlılığının yaşam kalitesine etkisinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of changes in quality of life due to digital game resistance among adolescents and adults
  1. Tez No: 964632
  2. Yazar: AYŞENUR KANDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAAN İLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenler ve yetişkinler arasında dijital oyun bağımlılığının yaşam kalitesi ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya 68 ergen ve 87 yetişkin olmak üzere toplam 155 katılımcı dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Testi, Ergenler İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği, Sosyal Medya Ölçeği Yetişkin Formu, Yetişkinler İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Testi, Algılanan Stres Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Testi ölçekleri kullanılmıştır. Veriler Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki yaş grubunda da dijital bağımlılık göstergelerinin depresyon, anksiyete, stres ve algılanan stres ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkili olduğunu; bazı alt boyutlarda yaşa bağlı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Ergenlerde dijital oyun bağımlılığı motivasyon unsurları ve algılanan stres ile daha güçlü ilişkili bulunurken, yetişkinlerde anksiyete ve sosyal katılım ile ilişkiler daha belirgin olmuştur. Sonuçlar, dijital bağımlılığın psikolojik iyi oluş üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve önleyici müdahalelerin yaş gruplarına özgü planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of digital game addiction on quality of life and psychological well-being among adolescents and adults. A total of 155 participants, including 68 adolescents and 87 adults, were included in the study. During the data collection process, the Demographic Information Form, Digital Game Addiction Scale, Internet Gaming Disorder Scale, Young Internet Addiction Test, Digital Addiction Scale for Adolescents, Social Media Scale Adult Form, Digital Game Addiction Scale for Adults, Depression Anxiety Stress Test, Perceived Stress Scale, and Generalized Anxiety Disorder Test scales were used. The data were evaluated using the Mann-Whitney U test, Spearman correlation analysis, and multiple regression analyses. The findings revealed that digital addiction indicators were significantly and positively associated with depression, anxiety, stress, and perceived stress in both age groups; however, age-related differences were observed in some subscales. In adolescents, digital game addiction was found to be more strongly associated with motivational factors and perceived stress, while in adults, associations with anxiety and social participation were more pronounced. The results indicate that digital addiction has negative effects on psychological well-being and that preventive interventions should be tailored to specific age groups.