Jenny Erpenbeck'in Kairos. adlı romanında metinlerarası ilişkiler: Alıntı ve anıştırma
Intertextual relations in Jenny Erpenbeck's Kairos.: Citation and allusion
- Tez No: 947641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya ikiye bölünerek DDR (Almanya Demokratik Cumhuriyeti) ve BRD (Almanya Federal Cumhuriyeti) şeklinde iki ayrı devlet halini almıştır. Bu bölünmüşlük sadece siyasal ve toplumsal yapıda değil, yazında da kendini göstermiş; her iki tarafta yetişen yazarlar, yaşadıkları dönemin kültürel, politik ve bireysel etkilerini yapıtlarına yansıtmıştır. Özellikle Doğu Almanya kökenli yazarlar, sosyalist sistemin baskıcı hareketlerini, birey üzerindeki etkisini ve sistemle kurulan karmaşık ilişkileri anlatılarına dâhil etmişlerdir. Bu yazın geleneği içinde yer alan Jenny Erpenbeck, Doğu Berlin doğumlu bir yazar olarak DDR ve Nasyonal Sosyalist geçmişle hesaplaşma, kimlik arayışı, hafıza, bellek, zaman, mekân, kader ve tarihin tesadüfleri gibi temaları ön plana çıkarmaktadır. Yapıtlarında bireysel hikâyeleri tarihsel arka planla iç içe örerek çok katmanlı/sesli (polifonik) anlatılar oluşturmaktadır. Erpenbeck, estetik ve tarihsel olanı ustalıkla bir araya getirirken, metinlerarası göndermelere de sıklıkla başvurmaktadır. Kairos., onun bu üslubunun en önemli örneğidir. Bu çalışmada, yazarın Kairos. adlı romanı metinlerarasılık bağlamında ele alınmıştır. Aşk ilişkisi ekseninde şekillenen roman, Doğu Almanya'nın son dönemine dair toplumsal ve politik çözülmeyi paralel işlemiştir. Romanın çözümlemesinde Gérard Genette'in metinlerarasılık kuramı temel alınmış; metinlerarası yöntemlerden alıntı ve anıştırma (zitat ve allusion) esas alınarak romanın diğer metinlerle kurduğu ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, Germany was divided into two separate states, the DDR (German Democratic Republic) and the BRD (Federal Republic of Germany). This division was reflected not only in the political and social structure but also in the literature; writers who grew up on both sides reflected the cultural, political and individual effects of the period they lived in their works. Especially East German writers have included the oppressive movements of the socialist system, its impact on the individual and the complex relationships established with the system in their narratives. As a writer born in East Berlin, Jenny Erpenbeck, who belongs to this literary tradition, emphasizes themes such as coming to terms with the DDR and National Socialist past, the search for identity, remembrance, memory, time, space, fate and the coincidences of history. In her works, she interweaves individual stories with the historical background to create polyphonic narratives. While Erpenbeck skillfully combines the aesthetic and the historical, she frequently resorts to intertextual references. Kairos. is the most important example of this style. In this study, the author's novel Kairos. is analyzed in the context of intertextuality. The novel, which is shaped on the axis of a love relationship, paralleled the social and political dissolution of the last period of East Germany. In the analysis of the novel, Gérard Genette's theory of intertextuality is taken as a basis; the relations of the novel with other texts are analyzed based on the intertextual methods of citation and allusion (zitat and allusion).