Elektronik portfolyo kullanımının üstün yetenekli öğrencilerin öz düzenleme becerilerine etkisi
The influence of electronic portfolio implementation on the self-regulation abilities of gifted learners
  1. Tez No: 947642
  2. Yazar: RABİA BETÜL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Üstün yetenekli öğrenciler, yaşıtlarına kıyasla sahip oldukları yüksek bilişsel kapasite dolayısıyla bireyselleştirilmiş ve zenginleştirilmiş öğrenme deneyimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu doğrultuda, kendi öğrenme süreçlerini planlamaları, izlemeleri ve değerlendirmeleri açısından öz düzenleme becerisinin gelişimi, etkili ve kalıcı öğrenme için önem taşımaktadır. Dijital temelli bir öğrenme ve değerlendirme aracı olan elektronik portfolyolar (e-portfolyo), öğrencilerin öğrenme süreçlerinin dijital ortamda belgelenmesine ve saklanmasına imkan veren, öğrencilerin öz düzenleme becerilerini destekleyen ve sürece aktif katılım imkanı sunan bir araçtır. Bu çalışmada üstün yetenekli öğrencilerin öz düzenleme becerileri üzerinde, e-portfolyo uygulamalarının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma türlerinden tek grup ön test son test yarı deneysel desen olarak tasarlanan çalışma İstanbul ili Bağcılar ilçesinde bulunan Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi'nde eğitim gören üstün yetenek tanısı almış öğrenciler ile yürütülmüştür. Çalışmada 25'i 5.sınıf, 12'si 6.sınıf, 11'i 7.sınıf olmak üzere 48 üstün yetenekli öğrenci ile çalışılmış ve öğrenciler sınıf seviyelerine göre de değerlendirmeye alınmıştır. Her ders için bir Google Classroom sınıfı açılmış, öğrenciler sınıflara dahil edilmiş ve eğitim süreçlerine yönelik paylaşımlar bu sınıflar üzerinden yapılmıştır. Araştırma boyunca yüz yüze eğitime devam edilmiştir. Öğrencilerin öz düzenleme becerilerindeki değişimin gözlemlenebilmesi için Haşlaman (2011) tarafından geliştirilen“Özdüzenleyici Öğrenme Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler nicel analiz paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda e-portfolyo kullanımı ile birlikte üstün yetenekli öğrencilerin öz düzenleme becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p=.201). Sınıf seviyesine göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 5. ve 6. sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken (p=.747), 5. ve 7. sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=.022). E-portfolyo uygulaması olarak kullanılan platform üzerinden yapılan paylaşımların sıklığı, öğretmenlerin tam zamanlı olarak kurumda görev yapmıyor olmaları ve beceri gelişiminin süre alan bir durum olmasının sonuçlar üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gifted students, due to their high cognitive capacities compared to their peers, require individualized and enriched learning experiences. In this context, the development of self-regulation skills, which involve planning, monitoring, and evaluating one's own learning process, is essential for effective and long-term learning. As a digital-based learning and assessment tool, electronic portfolios (e-portfolios) provide opportunities for documenting and storing students' learning processes in a digital environment, support the development of self-regulation skills, and encourage active participation in the learning process. This study aims to examine the effect of e-portfolio applications on the self-regulation skills of gifted students. The study was designed using the one-group pre-test–post-test quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, and was conducted with gifted students identified as such and enrolled at the Enderun Center for Gifted Children located in the Bağcılar district of Istanbul. The participants included 48 gifted students: 25 fifth graders, 12 sixth graders, and 11 seventh graders. Students were also evaluated based on their grade levels. A Google Classroom was created for each course, students were enrolled in the corresponding classrooms, and instructional content was shared through these platforms. The study was carried out through face-to-face instruction. In order to observe any change in students' self-regulation skills, the“Self-Regulated Learning Scale”developed by Haşlaman (2011) was administered as both a pre-test and post-test. The collected data were analyzed using a quantitative data analysis software package. The analyses revealed that the use of e-portfolios did not result in a statistically significant difference in the self-regulation skills of gifted students (p = .201). While no significant difference was found between fifth and sixth grade students (p = .747), a statistically significant difference was observed between fifth and seventh grade students (p = .022). It is thought that the frequency of sharing through the platform used as the e-portfolio application, the fact that teachers were present at the institution full-time, and the time-dependent nature of skill development may have influenced the results.