Beş yıldızlı termal otel işletmelerinde örgütsel stres ve örgütsel yalnızlığın iş yaşam kalitesine etkisi: Afyonkarahisar'da bir uygulama
The Effect of Organizational Stress and Organizational Loneliness on the Quality of Work Life in Five Star Thermal Hotel Enterprises: An Application in Afyonkarahisar
- Tez No: 947669
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN SOYBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin örgütsel stres ve örgütsel yalnızlığın, iş yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için anket tekniği ile veri toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenleri oluşturmaktadır. Bu evrenden örneklem alınarak yürütülen araştırmada, 386 çalışanın anketi değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, faktör ve güvenilirlik analizi, t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmış, elde edilen veriler araştırmanın amacı doğrultusunda yorumlanmıştır. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda, örgütsel stres, örgütsel yalnızlık ve iş yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca analiz sonuçlarına dayalı olarak örgütsel stresin cinsiyet, yaş grubu ve mevcut çalışma süresine göre; örgütsel yalnızlığın ise yaş grubu ve şu anda çalıştığı oteldeki çalışma süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Eğitim durumu, aylık gelir ve çalışılan departman değişkenlerinin ise örgütsel stres, örgütsel yalnızlık ve iş yaşam kalitesi üzerinde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve ilgili taraflara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of organizational stress and organizational loneliness on the quality of work life among employees in hotel businesses. To achieve this objective, data were collected using a survey technique. The research population consists of employees working in five-star hotel establishments operating in Afyonkarahisar, Türkiye. From this population, a sample was drawn, and 386 employee questionnaires were included in the evaluation. For data analysis, various statistical methods were employed, including percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation, factor and reliability analysis, t-test, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and simple linear regression analysis. The obtained data were interpreted in line with the research's purpose. The results of the correlation analyses revealed a significant relationship between organizational stress and organizational loneliness, as well as with quality of work life. Furthermore, based on the analysis results, organizational stress was found to differ significantly according to gender, age group, and current tenure. Organizational loneliness, on the other hand, showed significant differences based on age group and current tenure. Additionally, the variables of educational status, monthly income, and department worked were found to have a significant effect on organizational stress, organizational loneliness, and quality of work life. Based on these findings, evaluations were made, and recommendations were presented to relevant stakeholders.