Beş yıldızlı otel işletmelerinde kariyerizm ve bilgi saklamanın örgütsel dışlanmaya etkisi: Afyonkarahisar örneği
The Effect of Careerism and Knowledge Hiding on Organizational Ostracism in Five Star Hotel Enterprises: The Case of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 947670
  2. Yazar: ONUR CESUR KUDRET DURUDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELBEYİ PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışması, beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan işgörenlerin kariyerizm eğilimi düzeyleri ile bilgi saklama davranışlarının örgütsel dışlanma algılarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenlerinin söz konusu üç değişkeni nasıl deneyimlediği, aralarındaki ilişkiler bağlamında değerlendirilmiştir. Literatür taraması ile oluşturulan kuramsal çerçeve temelinde geliştirilen anket formu, araştırmanın temel veri toplama aracını oluşturmuştur. 517 otel işgöreninden elde edilen verilerin analizi sonucunda araştırma bulguları, kariyerizm eğilimi ile bilgi saklama davranışı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koyarken hem kariyerizm eğiliminin hem de bilgi saklama davranışının örgütsel dışlanma algısını anlamlı düzeyde etkilediğini göstermektedir. Söz konusu bulgular, işgörenlerin kariyerizm eğilimlerinin, örgütsel bağlamda sosyal ilişkiler ve aidiyet duygusu üzerinde etkili olduğunu göstermesi açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, otel işletmeleri ve yöneticiler için uygulamaya dönük çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler arasında, güvene dayalı iletişim ortamlarının teşvik edilmesi, bilgi paylaşımının desteklenmesi ve dışlanma hissinin önüne geçilmesine yönelik politikaların hayata geçirilmesi yer almaktadır. Araştırmanın temel sınırlılıkları arasında örneklemin Afyonkarahisar ili ile sınırlı olması ve evrenin tamamına ulaşılamamış olması yer almaktadır. Bununla birlikte, çalışma hem örgütsel davranış literatürüne hem de turizm sektörüne özgü insan kaynakları yönetimi uygulamalarına teorik ve pratik düzeyde katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of employees' careerism tendencies and knowledge hiding behaviors on their perceptions of organizational exclusion in five-star hotel enterprises. Within this scope, the experiences of employees working in five-star hotels operating in the province of Afyonkarahisar regarding these three variables were evaluated in the context of their interrelationships. The main data collection tool of the study was a questionnaire developed based on a theoretical framework constructed through a comprehensive literature review. The analysis of data collected from 517 hotel employees revealed significant findings. The results indicate a meaningful relationship between careerism tendencies and knowledge hiding behavior. Furthermore, both careerism and knowledge hiding were found to significantly influence the perception of organizational exclusion. These findings are significant as they demonstrate that employees' careerism tendencies can affect social relationships and the sense of belonging within the organizational context. Based on the research findings, several practical recommendations have been developed for hotel enterprises and managers. These include fostering trust-based communication environments, encouraging knowledge sharing, and implementing policies aimed at preventing feelings of exclusion. Among the primary limitations of the study are the restriction of the sample to the Afyonkarahisar province and the inability to reach the entire population. Nevertheless, the study offers both theoretical and practical contributions to the organizational behavior literature as well as to human resource management practices specific to the tourism sector.