Ortaokul müzik dersi kitaplarındaki okul şarkılarının incelenmesi
Review of school songs in middle school music course books
- Tez No: 947707
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Ortaokul Müzik Dersi kitaplarında yer alan okul şarkılarının sınıf düzeyi, türü, konu alanı ve müzikal doku açısından dağılımı incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 ve 2024-2025 yıllarında yayımlanan Ortaokul Müzik Dersi kitaplarında yer alan okul şarkıları; örneklemini ise toplam 124 şarkı oluşturmaktadır. Örneklem, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, bu şarkıların 72'si bestecisi bilinen eserlerden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, ilgili ders kitapları sistematik biçimde taranmış ve elde edilen nitel veriler içerik çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veriler, sayı ve yüzde değerleri temel alınarak yorumlanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, okul şarkılarının sınıf düzeylerine göre dağılımının farklılık gösterdiği saptanmıştır. En fazla şarkıya 7. sınıf Müzik Dersi kitabında yer verildiği tespit edilmiştir. Şarkı türleri bakımından en yoğun yer verilen kategorinin“Türk Okul Şarkıları”olduğu belirlenmiştir. Konu alanı açısından değerlendirildiğinde ise, şarkıların büyük bir kısmının“Millî Değerler”teması etrafında şekillendiği görülmüştür. Müzikal doku açısından incelendiğinde ise eserlerin çoğunlukla ince ve seyrek dokuda bestelenmiş olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitim müziğine yönelik gelecekte yapılacak çalışmalara ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the distribution of school songs included in middle school music textbooks in terms of grade level, type, thematic content, and musical texture. The research was conducted using the document analysis method, one of the qualitative research techniques. The population of the study consists of school songs featured in middle school music textbooks published by the Turkish Ministry of National Education during the 2023–2024 and 2024–2025 academic years. The sample includes a total of 124 songs, selected through purposive sampling; among these, 72 are compositions with known composers. During the data collection process, the relevant textbooks were systematically examined, and the qualitative data obtained were analyzed using content analysis. The findings were interpreted based on frequency and percentage distributions. According to the research findings, the distribution of school songs varies by grade level, with the highest number of songs found in the 7th-grade music textbook. In terms of song types, the most frequently represented category was“Turkish School Songs.”Thematic analysis revealed that a significant portion of the songs centered around the theme of“National Values.”From a musical texture perspective, it was concluded that the majority of the compositions were written in a thin and sparse texture. Based on these findings, the study presents several recommendations for future research in the field of educational music.