İnşaat yıkıntı atıklarının ikame malzemesi ve agrega olarak silindirle sıkıştırılmış lifli beton yollarda kullanılabilirliği
The feasibility of using construction demolition waste as replacement material and aggregate in roller compacted fiber concrete roads
  1. Tez No: 947708
  2. Yazar: MEHTİALİ AHISKALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnşaat yıkıntı atıkları, inşaat sektöründeki geri dönüşüm uygulamaları açısından önemli bir kaynaktır. Bu atıklar, uygun şekilde işlenip yeniden kullanıldığında hem çevresel etkilerin azaltılmasına hem de doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunabilir. Silindirle Sıkıştırılmış Lifli Beton Yollar: Silindirle sıkıştırılmış lifli beton hem dayanıklılığı artırmak hem de çatlama ve deformasyonları önlemek amacıyla lif takviyeli bir beton türüdür. Lifler, betona eklenen malzemelerdir ve genellikle tekstil veya polimer kökenli olabilir. Bu tür betonun, yol yapımında kullanılabilmesi için birkaç önemli faktör vardır: Malzeme İkamesi: İnşaat yıkıntı atıkları, silindirle sıkıştırılmış lifli betonun agrega olarak kullanılması için uygun bir alternatif olabilir. Bu atıklar, taş, kum veya diğer doğal agregalar ile yer değiştirilerek düşen maliyetlerin yanı sıra çevresel faydalar sağlar. Dayanıklılık ve Performans: Yıkıntı atıklarının lifli betonda kullanılması, erken dönemdeki mühendislik özellikleri, dayanıklılık ve yük taşıma kapasitesine etkisini değerlendirir. Araştırmalar, bu tür karışımların yeterli statik ve dinamik dayanıklılığa sahip olabileceğini göstermektedir. Çevresel Etkiler: İnşaat yıkıntı atıklarının geri kazanımı, depo alanı ihtiyacını azaltır ve bu tür atıkların doğaya olan olumsuz etkilerini en aza indirir. Ayrıca, doğal kaynakların korunmasına katkı sağlar. Ekonomik Boyut: Bu uygulama, inşaat projelerinin maliyetlerini düşürme potansiyeline sahiptir. Yıkıntı atıklarının yerel düzeyde kullanılması, taşıma maliyetlerini azaltarak ekonomik bir avantaj sağlar. Sonuç olarak, inşaat yıkıntı atıkları ile ikame malzeme kullanarak silindirle sıkıştırılmış lifli beton yollar oluşturmak hem çevresel sürdürülebilirliği hem de ekonomik verimliliği artırma potansiyeline sahip bir yaklaşımdır. Ancak, bu tür uygulamaların etkili olabilmesi için daha fazla araştırma ve laboratuvar çalışması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Construction demolition waste is an important resource for recycling practices in the construction sector. When properly processed and reused, this waste can contribute to both reducing environmental impacts and conserving natural resources. Roller Compacted Fiber Concrete Roads: Roller compacted fibre concrete is a type of concrete that is reinforced with fibers to increase durability and prevent cracking and deformation. Fibers are materials added to concrete and are usually of textile or polymer origin. There are several important factors for this type of concrete to be used in road construction: Material Substitution: Construction demolition waste can be a suitable alternative for use as aggregate for roller compacted fibrous concrete. These wastes can be replaced with stone, sand or other natural aggregates, providing environmental benefits as well as reduced costs. Durability and Performance: The use of demolition waste in fibrous concrete evaluates its effect on early engineering properties, durability and load-bearing capacity. Research shows that such mixes can have adequate static and dynamic durability. Environmental Impacts: The recovery of construction demolition waste reduces the need for landfill space and minimizes the negative impact of such waste on the environment. It also contributes to the conservation of natural resources.Economic Dimension: This practice has the potential to reduce the costs of construction projects. The use of demolition waste at the local level provides an economic advantage by reducing transportation costs. In conclusion, creating roller compacted fibrous concrete roads using construction demolition waste as a substitute material is an approach that has the potential to improve both environmental sustainability and economic efficiency. However, more research and laboratory studies are required for such applications to be effective.