Güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi ana bilim dalı öğrencilerinin akademik motivasyon düzeyleri ve tutumları
Academic motivation level and attitudes of students of the department of fine arts department of music teaching
  1. Tez No: 947709
  2. Yazar: NAZİK ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının akademik motivasyon düzeyleri ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programında 1, 2, 3 ve 4. sınıf düzeylerinde öğrenim görmekte olan 295 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Veriler“Akademik Motivasyon Ölçeği”ve“Müzik Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler T testi, Tek Yönlü Anova testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon testi kullanılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre, müzik öğretmeni adaylarının akademik motivasyon düzeylerinin ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının yüksek olduğu, akademik motivasyon düzeyleri ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, akademik motivasyon düzeylerinin cinsiyet ve mezun olunan lise türü değişkeni açısından farklılık gösterdiği; müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının cinsiyet, sınıf düzeyi ve bireysel çalgı değişkeni açısından farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda gelecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed to be analysed association between music teacher candidates' level of academic motivation and their attitudes towards to occupation of music teaching profession in this study. It was used associative scanning method which is one of quantitive research method. This study's sample group consist of 295 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in department of fine arts of Gazi University, Marmara University and Dokuz Eylül University faculity of education. Data were attained using“Academic Motivation Scale”and "Attitude Scale towards to occupation of music teaching profession. Independent Sample T test, One-Way Anova test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman's Rank-Order Correlation test were used in data analysis. According to obtained findings from data analysis, it was concluded that the academic motivation levels of music teacher candidates and their attitudes towards the music teaching profession were high, there was no significant relationship between their academic motivation levels and their attitudes towards the music teaching profession, their academic motivation levels differed in terms of gender and type of high school they graduated from; their attitudes towards the music teaching profession differed in terms of gender, grade level and individual instrument variables. As a result of study, it was tendered suggestions related following studies.