Eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin piyano eğitiminde başarıyı etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerin değerlendirilmesi
The Evaluation of the views of students who take piano training in fine arts, the faculty of education in respect to the factors that effect their success
  1. Tez No: 133936
  2. Yazar: ILGIM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı; Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalında piyano eğitimi alan birinci sınıf öğrencilerinin piyano eğitiminde başarıyı etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırma bulguları doğrultusunda piyano derslerinin daha etkin ve verimli yapılabilmesi, bu konuda karşılaşılan sorunların giderilebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunmaktır. Böylece, bu araştırmayla piyano eğitimine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın öneminin, piyano eğitimine katkı sağlayabilecek bir kaynak olabilmesinden ileri geldiği düşünülmektedir. Eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dalında okuyan birinci sınıf öğrencilerinin derse ve piyano çalgısına ilgi ve isteklerinin artması ya da azalması konusuna yönelik görüş, yaklaşım ve bakış açılarının saptanması için, anket yöntemine başvurulmuştur. Konuyla ilgili olarak, piyano eğitimi dersi alan birinci sınıf öğrencilerine uygulanan anketin sonuçlan tablolar halinde gösterilerek değerlendirilmiştir. Uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek birinci sınıf öğrencileri için piyano eğitimindeki uygulamalara yönelik bulgular ve önerilerin saptanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims at looking into the evaluation of the views of students who take piano training in fine arts, the faculty of education in respect to the factors that effect their success. In the light of the research findings, it suggests some solutions to the problems encountered in order that the piano lessons become more efficient and effective. Therefore, the importance of the research is that it is considered to be a source that might contribute to the piano education. A s urvey h as b een conducted t o i dentify t he first year s tudents' a ttitudes towards the lessons or the instrument itself. Concerning this issue, the results of the survey of the questionnaire given to the first year students has been evaluated. The data obtained from the results of the questionnaire has been analysed and findings as well as suggestions have been identified.